Naš izbor na Androidu, iPhonu in Windows Phone
Telefonske aplikacije, ki so našim preizkuševalcem ta mesec najbolj ostale v spominu.
Telefonske aplikacije, ki so našim preizkuševalcem ta mesec najbolj ostale v spominu.
So prenosnik, namizni in »mini osebni računalnik« dovolj zmogljivi za gledanje televizije in poslušanje radia? Zanimalo nas je, kako jih lahko spremenimo v radijske in TV-sprejemnike ter snemalnike in predvajalnike glasbe in videa.
Video je eden od segmentov, kjer se Linux dolgo ni mogel kosati z drugimi operacijskimi sistemi, vsaj ne v smislu uporabnih rešitev za montažo. V zadnjem času pa se je vendarle nekaj premaknilo in tudi v Linuxu so se začeli pojavljati programi, ki so uporabni za to opravilo.
Digitalna življenja zahtevajo večjo skrb za varnost. Posameznik je v nevarnosti praktično na vsakem koraku. Želimo si zasebnosti pri uporabi spletnih storitev, želimo pa tudi zaščititi podatke, shranjene v lokalnih računalnikih in napravah. Jabolčna operacijska sistema sta privzeto zaščitena, tako OS X, kot iOS pa ponujata dodatno paleto zmožnosti, ki obrambo še ojačajo.
Uporabniki pogosto ne potrebujemo vseh ali vsaj večine zmogljivosti, ki nam jih ponuja posamezen program. Neredko lahko naše potrebe zadovolji že brezplačna različica programa, a kaj, ko lahko ta s seboj prinese vrsto različnih presenečenj, ki nam niti malo niso všeč. Preverili smo, kako se izogniti neželenim dodatkom, plačljivim dodatkom ali storitvam ter kako ugotoviti, ali je program sploh varen za uporabo.
Telefonske aplikacije, ki so našim preizkuševalcem ta mesec najbolj ostale v spominu.
Predvajalnik MP3 in drugih glasbenih datotek lahko z nekaj truda za nekaj evrov izdelamo tudi doma. Kako se lotiti projekta? Kakšne predvajalnike lahko izdelamo?
To, da so si medijske vsebine in računalniki tako rekoče usojeni, je jasno že dolgo. A za pravo ustvarjanje tako imenovanih HTPCjev (Home Theater PC) je treba imeti ustrezne programske rešitve, ki skušajo ustvariti red iz nereda in znajo poenostaviti rabo računalnikov v zabavne namene, da je po preprostosti bolj podobna upravljanju televizorja ali, denimo, igralne konzole. Že dolgo na tem področju kraljujeta XBMC in Plex.
Zadnja modna uspešnica v svetu računalništva je pretakanje. Pojem je širok, saj danes v živo pretakamo vse, od glasbe, filmov in nadaljevank do samega sebe ob igranju iger, odpiranju svežih tehnoloških pridobitev, spakovanju in izvajanju najrazličnejših drugih vragolij. Na dejavnost so vezane številne spletne storitve, programi in mobilne aplikacije, ki nam veselje omogočajo.
Linux v primerjavi s korporativnimi rešitvami nikoli ni bil omejen zgolj na eno grafično okolje namizja, temveč so različne skupnosti razvijale rešitve, prilagojene različnim vrstam rabe in tudi različno zmogljivim računalnikom. A v demokratičnosti ponudbe se lahko uporabnik hitro izgubi, zato je dobro vedeti, kakšna je razlika med najpogostejšimi grafičnimi namizji tega operacijskega sistema.
Microsoft je končno izkašljal novo različico pisarniškega paketa Office, namenjeno uporabnikom z računalniki, ki imajo operacijski sistem OS X. Težko pričakovana posodobitev pet let starih pisarniških programov navduši, zato staro kljuse z letnico 2011 nemudoma razjahamo in z novim žrebcem odgalopiramo prihodnosti naproti.
Večino časa lepo shajamo z Okni in jim zaupamo upravljanje datotek, pomnilnika, sistemskih nastavitev in druge naloge. Občasno pa naletimo na težavo ali omejitev, pogosto v obliki zaklenjene datoteke ali nezdružljivega programa, ki nam preprečita opravljanje začetega opravila. To se navadno konča s kričanjem v zaslon in predajo, a z nekaj znanja je mogoče tudi takšne ovire zaobiti. Na vrsti je »hekanje« Oken.
Telefonske aplikacije, ki so našim preizkuševalcem ta mesec najbolj ostale v spominu.
Čeprav nobeden od Raspberryjevih računalnikov Pi ni nujno vezan na Linux, je v praksi tako, da je Linux praktično edini zares uporaben operacijski sistem, ki ga na teh računalnikih poganjajo. Zato lahko kljub izjemam vsaj trenutno še vedno trdimo, da gre predvsem za linuxni računalnik, ki na področje računalništva vrača veliko navdušenja in čudenja, ki so ga te naprave zmogle vzbujati pred približno tremi desetletji.
V vsakem, še tako majhnem naselju je na seznamu brezžičnih točk, ki jih zazna poljuben telefon, morje omrežij. Lahko dostopne vroče točke so med drugim v vaški gostilni, pri gasilcih ali pri sosedu. Z internetom smo povezani skorajda sleherni trenutek. Če ne gre drugače, pametnjakoviča v žepu zvežemo z njim mobilno. Ob spletkarjenju se nam porajajo dvomi o opravičljivosti mobilnih klicev in besedilnih sporočil. Jih res ne bi mogli izvajati zgolj prek interneta?
Zmogljivi zasloni so vse pogostejši. Visoka ločljivost in gostota slikovnih pik je zahteva uporabnika, ki se ji izdelovalci ne morejo upreti. Zaslonom, pri katerih uporabnik s prostim očesom ne razloči posameznega »piksla«, v Applu pravijo Retina. Z njimi so doslej opremili tablice, telefone, prenosnike Macbook Pro in računalnike iMac. Po zadnjih govoricah sodeč, so naslednji na vrsti peresno lahki Airi. Skrajni čas, da si ogledamo nekaj nasvetov, ki olajšajo spoznavanje s kristalno čisto sliko, ki sliši na ime Retina.
Od uradne predstavitve novega operacijskega sistema iz Redmonda nas bržkone loči še kakšen mesec dni, a to nas ni ustavilo, da si ne bi že v tehnični predogledni različici Windows 10 Technical Preview ogledali, kaj vse lahko z nekaj domiselnosti naredimo še boljše.
Telefonske aplikacije, ki so našim preizkuševalcem ta mesec najbolj ostale v spominu.
Med programi za večstezno urejanje zvoka in podatkov MIDI je najbolj razvit Ardour. Vmesnik tega programa že takoj spomni na kopico podobnih programov za različne platforme. In res, program ponuja vse, kar je potrebno za produkcijo zvoka in MIDI na več stezah: od snemanja prek urejanja pa do miksanja. Najpomembneje pa je, da se program ponaša predvsem z odličnimi možnostmi usmerjanja in preusmerjanja signalov tako prek učinkov kot tudi do različnih strojnih naprav. O ustvarjanju skupin, vstavljanju učinkov in podobnem verjetno niti ne velja izgubljati besed. Ardour zna brez težav nadzirati zunanje naprave in njihov signal vračati v program ali kar na drugo strojno opremo, ki je povezana z Ardourjem. Seveda so na voljo vsi učinki LADSPA, ki jih premore odprtokodni svet Linuxa, in teh ni malo. O njihovi kakovosti so mnenja deljena, a navsezadnje so lahko tudi o njihovi ceni. Ponavadi res nimajo tako lepih vmesnikov kot v svetu VST ali Pro Tools. Koliko je to vredno, pa presodite sami. Če uporabniku niso dovolj, so podprti še učinki LV2 in Linux VST, za rabo Windows VST pa je treba ustvariti svojo različico Ardour, saj ga osnovna distribucija zaradi zakonov ne podpira. Z nekaj znanja Linuxa in izdatno pomočjo spleta to niti ni tako težavno.
Delo z zvokom in obdelava zvoka je ena od dejavnosti, ki si jih danes brez računalnikov skorajda ne moremo zamisliti. Prav zvok je tudi eno od področji, kjer so izkaže primernost operacijskega sistema za resnejšo dejavnost v svetu digitalne produkcije. Pomislili bi, da Linuxu tu ne gre dobro, pa ni tako!
Vsak računalnik enkrat odsluži svoje. Za razliko od kolegov iz sveta PC pa gredo jabolčne mašine redko v pokoj. Razlog je preprost, Applovi računalniki tudi v starosti obdržijo vrednost. Iskanje novega doma, priprava nekdanjega ljubljenčka na selitev in dresura prišleka so navadno med prvimi nalogami, ki se jih loti srečnež z bleščečim jabolkom v roki.
Ste se kdaj vprašali, zakaj imate v računalniku nameščen le en operacijski sistem, če pa je ponudba teh iz leta v leto bogatejša? Tudi če si posamezni operacijski sistemi ne bi mogli biti bolj različni, še vedno lahko sobivajo na isti strojni opremi. V nadaljevanju si bomo ogledali, kako postaviti zagonsko okolje za zagon dveh ali več operacijskih sistemov v računalniku.
V priljubljeni oddaji, ki pod Alpami išče talente, nas je letos navduševal bobnar, klasični glasbenik iz mesa in krvi. Vedno manj jih je, saj je naveza umetnikov z računalniki poskrbela, da se razvoj glasbe seli in vedno bolj opira na elektronske pripomočke. Apple je bil med glasbeniki vedno priljubljen, zato ni čudno, da njihove čevlje danes največkrat obuje iPad.
Priznajmo si, vsi naravnost obožujemo brezplačne stvari. Posebno tiste, ki so nam dostopne z enim ali nekaj kliki prek spleta. Nič čudnega torej, da je prenašanje vsebin iz spleta bržkone najbolj priljubljeno početje večine uporabnikov računalnikov. Zastonj je izraz, ki lepo zveni v vsakem ušesu. Toda pri prenosu vsebin iz spleta, četudi brezplačnih, previdnost ne bo odveč.
Telefonske aplikacije, ki so našim preizkuševalcem ta mesec najbolj ostale v spominu.
Prihaja zima in z njo mrzlo in slabo vreme. Dobra domača vremenska postaja pomaga, da še pravi čas umaknemo rože z balkona, da nam hrana v kleti ne zamrzne, da si v ogrevanem prostoru zagotovimo prijetno bivanje z dovolj vlažnim zrakom … Koliko stane? Jo lahko kupimo po delih? Kako jo naredimo sami?
V svetu pisarniških paketov že celo večnost kraljuje Microsoft s svojim paketom Office. Paket je kajpada plačljiv, različice za Linux sploh ni. So pa seveda alternative.
Pot do pohitritve delovanja računalnika ni vedno v vlaganju v novo strojno opremo. Precej enostavno bomo delovanje svojega računalnika pohitrili že s tem, da bomo programom in aplikacijam, ki »kradejo« pomnilnik operacijskemu sistemu, pomnilnik odvzeli.
Telefonske aplikacije, ki so našim preizkuševalcem ta mesec najbolj ostale v spominu.
Pametni telefoni in tablice so postali osrednje naprave, okoli katerih se vrti vsakdan posameznika. Na njih je mnoštvo fotografij, video posnetkov in drugih zabavnih vsebin, ki jih uživamo povsod. Težava nastane, ko želimo to gradivo deliti z drugimi. Zbrani družbi ga najlaže ponudimo s pomočjo televizorja.
Arhiv
Po avtorjih