Testi

  • Oki C7350n

    Oki C7350n nadaljuje serijo barvnih tiskalnikov velikosti A4 z zmogljivim pogonom, ki namesto laserja uporablja svetlobo LED. Še posebej pri enoprehodnih barvnih tiskalnikih je tako mogoče precej poceniti izdelavo, je pa res, da imajo tiskalniki LED več omejitev pri izdelavi algoritmov za izboljšanje kakovosti izpisa, saj je več omejitev pri usmerjanju svetlobe na valj. Prav tako je res, da model C7350n ponuja izpisovanje z ločljivostjo 600 × 1200 pik na palec, kar je dovolj velika ločljivost za ostre izpise. Deklarirana hitrost tiskanja je 26 strani na minuto, 24 ob uporabi barv. V praksi smo pri izpisovanju črno-belega besedila namerili 26,7 strani na minuto, čas izpisovanja prve strani pa je bil 16 sekund, kar je povprečno. Glede na predhodnika (to je model 7300) ostaja ohišje praktično enako. Gre za globok tiskalnik, katerega odložišče na zgornji strani je hkrati tudi pokrov, prek katerega imamo dostop do zelo urejenega tiskalnega mehanizma - dvignemo ga podobno kot pokrov motorja pri avtomobilu. Pod pokrovom najdemo zaporedno zložene prostore za vstavljanje barvnih tonerjev. Menjava le-teh je hitra in enostavna. Dostopnost do posameznih delov tiskalnega mehanizma je sicer slabša, še posebej ob zatikih papirja se zgodi, da ti ostanejo na valju pod tonerji. Da bi papir odstranili, je treba izvleči tonerje (ali vsaj del njih). Spredaj ima Oki tudi večnamenski podajalnik papirja (sprejme do 100 listov A4), ki je nad velikim predalom, ki sprejme največ 530 listov. Če to ni dovolj, je mogoče dokupiti še dva enako velika predala. Tiskati je mogoče tudi po ravni poti papirja, za kar je namenjeno odložišče na hrbtni strani tiskalnika (v kombinaciji z večnamenskim podajalnikom), na katerega se listi odlagajo z licem navzgor.

    Objavljeno: 8.3.2005 20:04 | Avtor: Arnold Marko | Monitor Februar 2005 | Teme: laser, tiskalnik, nenehni testi
  • HP Laserjet 9050DN

    Med najzmogljivejšimi (črno-belimi) laserskimi tiskalniki ima Hewlett-Packard (kot nesporno največje podjetje s področja tiskalnikov) kar nekaj konkurence (Kyocerini in Lexmarkovi modeli se tudi pri HPju največkrat omenjajo kot resni konkurenti). Modeli serije 9050 (kot nasledniki serije 9000) so nekakšen odgovor na to - so precej hitrejši od predhodnika in se ponašajo z enostavnejšo rabo (menjavo kaset z barvilom) in upravljanjem (prek spletnega brskalnika), kot ga premore konkurenca.

    Objavljeno: 8.3.2005 20:04 | Avtor: Arnold Marko | Monitor Februar 2005 | Teme: laser, tiskalnik, nenehni testi
  • Kyocera FS-9520DN

    Poroka fotokopirniške in tiskalniške hiše je pred časom sestavila podjetje Kyocera Mita, najboljši rezultati te zveze pa so že vidni pri najzmogljivejših laserskih tiskalnikih in večnamenskih napravah te znamke. Združili so namreč hitre tiskalne pogone (iz fotokopirnih naprav), tehnologijo trajnega tiskalnega valja (ki ga je razvila Kyocera) in prav tako Kyocerine krmilnike. Njihov najzmogljivejši tiskalnik FS-9500DN (format A3) je tudi pri nas že nekaj časa najboljši na lestvici, zdaj pa smo preizkusili njegovega naslednika z oznako FS-9520DN. Namenjen je večjim podjetjem, ki natisnejo največ 300.000 strani na mesec ali povprečno približno 55.000 strani na mesec.

    Objavljeno: 8.3.2005 20:03 | Avtor: Matjaž Klančar | Monitor Maj 2004 | Teme: laser, tiskalnik, nenehni testi
  • Konica Minolta PagePro 1300W

    Konica Minolta je v spodnjem cenovnem razredu laserskih tiskalnikov model 1250 zamenjala z modelom PagePro 1300. Gre za tiskalnik GDI z ločljivostjo 1200 pik na palec, ki natisne do 16 strani A4 na minuto. Papir namestimo na pladenj na sprednji strani tiskalnika. Priključimo ga lahko na vmesnik USB, za lastnike starejših računalnikov pa je na voljo tudi vzporedni vmesnik. Z namestitvijo tiskalnika ni težav: po namestitvi gonilnika je Minolta takoj pripravljena za tiskanje, omeniti pa velja, da je gonilnik na voljo le za novejše različice operacijskega sistema Windows.

    Objavljeno: 8.3.2005 20:03 | Avtor: Peter Šepetavc | Monitor Maj 2004 | Teme: laser, tiskalnik, nenehni testi
  • Konica Minolta Magicolor 7300

    Magicolor 7300 je največji barvni tiskalnik iz podjetja Konica Minolta. Gre za laserski tiskalnik, ki tiska z enim prehodom, največja velikost papirja, na katero še lahko tiskamo, pa je povečani format A3 (ali A3+). Deklarirana hitrost tiskanja je 21 strani na minuto, ne glede na to, ali tiskamo barvne ali črno-bele dokumente, pri tiskanju velikosti A3 pa hitrost upade na približno 11 strani na minuto. Hitrost je model potrdil tudi v praksi, vsaj pri tiskanju besedil. Naše preizkusno besedilo je natisnil s hitrostjo 21,3 strani na minuto. Res je sicer, da tiskalnik ne dosega hitrosti najhitrejših tiskalnikov v tem razredu, a je cenejši od večine hitrejših konkurentov. Nekoliko mu zamerimo, da je za izpis prve strani potreboval približno 26 sekund, kar je za nekaj sekund več kakor drugi in precej vpliva na skupni čas tiskanja predvsem krajših dokumentov. V vsakem primeru: 15 strani dolgo preizkusno besedilo natisne v minuti in štirih sekundah, za 50 strani dolgo besedilo pa potrebuje dve minuti in 44 sekund. Tudi pri manj zahtevnih barvnih dokumentih dosega pričakovano hitrost, saj je devet strani dolgo preizkusno poročilo, popestreno z barvnimi grafikoni, izpisal v 54 sekundah, tri kopije istega besedila pa v minuti in 37 sekundah. Tudi z vektorskimi grafikami ni imel večjih težav. Postscriptni gonilniki, ki so tudi edini na voljo (kot možnost je na voljo tudi neposredna podpora PDF 1.3, a le, če tiskalnik razširimo z diskom), je dokument iz Corel Drawa natisnil v 24 sekundah. Slabše pa se obnese pri zahtevnejših dokumentih - konkretno imamo v mislih obsežnejše bitne slike. Našo preizkusno sliko, veliko 25 megabajtov, je tiskal zajetni dve minuti in 19 sekund, in to je celo najboljši rezultat, saj se dogaja, da lahko isti dokument tiska različno dolgo. Preizkusno Monitorjevo naslovnico v formatu PDF je tiskal celih 9 minut; to je zelo dolgo. Poleg tega pri tiskanju daljših dokumentov tiskanje prekinjajo kalibracije, ki lahko trajajo tudi po nekaj minut.

    Objavljeno: 8.3.2005 20:03 | Avtor: Arnold Marko | Monitor Marec 2004 | Teme: laser, tiskalnik, nenehni testi
  • Konica Minolta Magicolor 5430 DL

    Konica Minolta vse bolj aktivno predstavlja nove modele barvnih laserskih tiskalnikov predvsem na cenejšem segmentu trga. Še eden izmed zanimivih modelov je Magicolor 5430 DL. Glede na oznako bi sicer utegnili pomisliti, da ima tiskalnik v osnovi tudi enoto za izpisovanje na obe strani, a je ta žal na voljo le kot dodatna možnost, oziroma je v osnovni izvedbi modela 5430 DLD. Za tiskanje je uporabljeno značilno barvilo s polimeri, ki ga uporabljajo tudi drugi tiskalniki podjetja (pa tudi konkurenca). Tiskalnik tiska z enim prehodom, njegova hitrost pa je kar 20 strani na minuto, ne glede na to, ali tiskamo v barvah ali le črno-belo. V praksi je bil tiskalnik celo nekoliko hitrejši - izmerili smo hitrost tiskanja kar 21,6 strani na minuto, kar je seveda odlično. Čas izpisovanja prve strani je bil 21 sekund, kar je sedem sekund slabše od uradne navedbe, a še vedno solidno. 50 strani besedila je izpisal v dveh minutah in 37 sekundah, 15 strani v minuti in 4 sekundah, devet strani dolgo poslovno poročilo pa v 45 sekundah (za tri kopije tega dokumenta je potreboval minuto in 51 sekund). Barvno bitno sliko velikosti 25 megabajtov je obdelal v vsega 29 sekundah pri ločljivosti 600 pik na palec, pri ločljivosti 2400 × 600 pik na palec (kar je tudi najvišja ločljivost) pa je potreboval le štiri sekunde več. Zanimivo, da pri tiskanju vektorske slike iz Corela ločljivost na samo hitrost ni vplivala, v vsakem primeru je potreboval 19 sekund, za izpis barvne naslovnice v zapisu PDF pa 42 sekund. Ti rezultati ga uvrščajo med najhitrejše predstavnike svojega razreda, ni pa ravno tih.

    Objavljeno: 8.3.2005 20:03 | Avtor: Arnold Marko | Monitor December 2004 | Teme: laser, tiskalnik, nenehni testi
  • HP Color Laserjet 5550hdn

    Barvni laserski modeli iz serije Color Laserjet 5550 so nasledniki modelov serije Color Laserjet 5500, ki so bili predstavljeni pred približno dvema letoma. V tem času je HPjeva konkurenca že predstavila hitrejše pisarniške modele za barvno izpisovanje do velikosti A3+, zato je bilo prenovitev s strani HPja pravzaprav pričakovati. Vseeno ostaja zasnova tiskalnika predhodniku zelo podobna, le da imajo novi modeli večjo hitrost izpisovanja, opremljeni so z večjim pomnilnikom, novinci v osnovni izvedbi nimajo več HPjevega infrardečega vmesnika, priključki USB so sedaj vrste 2.0, pri modelu z dodatno oznako "hdn" pa se je povečala tudi velikost vgrajenega diska (z 10 na 20 GB).

    Objavljeno: 8.3.2005 20:03 | Avtor: Arnold Marko | Monitor Oktober 2004 | Teme: laser, tiskalnik, nenehni testi
  • HP Color Laserjet 3500N

    Po modelih Color Laserjet 1500 in 2500, ki smo ju v naši reviji že predstavili, je zdaj HP predstavili še en poceni barvni laserski tiskalnik, model 3500N, solidno zmogljiv pisarniški tiskalnik. Ima spodobno hiter pogon, ki tiska z enim prehodom.

    Objavljeno: 8.3.2005 20:03 | Avtor: Arnold Marko | Monitor Februar 2004 | Teme: laser, tiskalnik, nenehni testi
  • HP Laserjet 4350dtn

    Med zmogljivimi črno-belimi laserskimi tiskalniki velikosti A4, namenjenim večjim obremenitvam, je HP pred kratkim predstavil naslednika modela Laserjet 4300 - Laserjet 4350. Na voljo je v izvedbah 4350n (osnovni model z omrežnim vmesnikom), 4350tn (z dodatnim predalom za 500 listov), 4350dtn (z enoto za tiskanje na obe strani) in 4350dtnsl (ki ima tudi zlagalnik za 500 listov). Preizkusili smo model 4350dtn.

    Objavljeno: 8.3.2005 20:03 | Avtor: Arnold Marko | Monitor November 2004 | Teme: laser, tiskalnik, nenehni testi
  • HP Laserjet 1160

    HP se je nekako otepal, da bi tudi v spodnjem cenovnem razredu predstavil model s pravim pisarniškim predalom za papir. Ponavadi so v cenejše modele vgradili pokrite pladnje, ki pa so za delo s papirjem veliko manj uporabni od pravih predalov. A ker konkurenca ne počiva, so z novimi modeli tiskalnikov spodnjega cenovnega razreda naredili prav to. HP Laserjet 1160 ima tako pisarniški predal zmogljivosti 250 listov, poleg tega pa nad njim še ročni podajalnik za posamezne liste papirja, ki ga odpremo po potrebi. S pomočjo tega podajalnika je mogoče izpisovati tudi po ravni poti papirja. Laserjet 1160 ima precej bolj pisarniški videz od predhodnikov (je torej nekoliko bolj "škatlast"), možnost upravljanja na samem tiskalniku pa obsega dve tipki - eno za prekinitev in eno za pričetek oziroma nadaljevanja tiskanja. Poleg tipk so na ohišju še tri kontrolne lučke. Za nadzor nad tiskanjem skrbi statusni program, ki ga namestimo poleg gonilnikov za opisni jezik PCL 5e. Gonilniki imajo nekoliko manj nastavitev kot pri nekaterih konkurentih, kljub temu pa v njih najdemo vse tisto, kar ponavadi potrebujemo, pa še urejeni in pregledni so, tako da je njihova raba precej enostavna. Pri sami zasnovi je nekako še najbolj moteč "čudaški" pokrov za vstavljanje tiskalne kartuše, ki je precej globok in se tudi nekoliko težje odpira. A ne toliko, da bi bilo menjavanje kartuše težavno. Pomnilnika je 16 MB in ga ni mogoče razširiti.

    Objavljeno: 8.3.2005 20:02 | Avtor: Arnold Marko | Monitor December 2004 | Teme: laser, tiskalnik, nenehni testi
  • Epson EPL-6200L

    Epson zadnje čase s poceni laserskimi tiskalniki kar dobro napreduje. Nazadnje smo preizkusili barvni model, tokrat pa njihov najcenejši črno-beli. Model EPL-6200L je tiskalnik GDI z ločljivostjo 600 pik na palec (gonilnik ne zmore programske simulacije večje ločljivosti), hitrost pogona pa je 20 strani na minuto. V Epsonovem programu je tudi model 6200 (brez L), ki ima ločljivost 1200 dpi in gonilnike PCL in postscript 3, vendar ga še nismo preizkusili. Omenjamo ga zato, ker je kar nekako nenavadno, da ima na videz enak tiskalnik pogon z drugačno (pravo, optično) ločljivostjo. Upali bi si trditi, da je v modelu L le programsko znižana na 600 pik na palec.

    Objavljeno: 8.3.2005 20:02 | Avtor: Matjaž Klančar | Monitor April 2004 | Teme: laser, tiskalnik, nenehni testi
  • Epson Aculaser 900

    Trg je dobro sprejel vse večjo ponudbo cenejših barvnih laserskih tiskalnikov, izdelovalci pa z vedno večjo hitrostjo ponujajo vse cenejše modele, ki jih odlikujejo tudi vedno boljša cenovna razmerja, večje hitrosti in tudi boljša kakovost izpisa.

    Objavljeno: 8.3.2005 20:02 | Avtor: Arnold Marko | Monitor Februar 2004 | Teme: nenehni testi, laser, tiskalnik
  • Canon Lasershot LBP-3200

    Canon med laserskimi tiskalniki ni tako zelo dejaven. To je gotovo posledica pogodbe s Hewlett-Packardom o nekonkuriranju na tem področju (Canon za Hewlett-Packard izdeluje laserske pogone). Pa vendar vsake toliko trgu ponudijo izdelke, ki so zanimivi. Eden takih je gotovo mali "opekač", kot smo ga zaradi videza šaljivo poimenovali - model LBP-3200.

    Objavljeno: 8.3.2005 20:02 | Avtor: Matjaž Klančar | Monitor April 2004 | Teme: nenehni testi, laser, tiskalnik
  • Brother HL-8050DN

    Brotherjev tiskalnik HL-8050DN sodi med najzmogljivejše laserske tiskalnike tega podjetja. Gre za tiskalnik, ki se s ceno in zmogljivostjo uvršča v srednji razred. Po zunanjosti sodi med bolj simpatično oblikovane izdelke: zaobljene poteze tiskalnik optično pomanjšajo. Kljub temu je zanj treba na pisalni mizi pripraviti kar nekaj prostora, tehta pa dobrih 20 kilogramov.

    Objavljeno: 8.3.2005 20:02 | Avtor: Peter Šepetavc | Monitor Marec 2005 | Teme: laser, tiskalnik, nenehni testi
  • Brother HL-1430

    Brother se drži preizkušene strategije, da v ponudbi ohranja tudi okrnjene različice katerega izmed starejših modelov in jih ponudi po zelo dostopni ceni. HL-1430 je še posebej cenovno ugoden tiskalnik, saj stane celo manj kot petdeset tisočakov. Kljub temu uporabnik za ta denar dobi spodobno veliko. Tiskalnik je po zasnovi še najbolj podoben modelu HL-1440, od slednjega se razlikuje predvsem po dvakrat večjem medpomnilniku (štiri megabajti namesto dveh). Deklarirana hitrost tiskanja je 14 strani na minuto, tiskalnik pa ima pisarniški predal, ki sprejme do 250 listov. Ob tem ima tudi podajalnik za posamezne liste papirja, primeren predvsem za debelejše vrste nosilcev. Za opisni jezik je uporabljen PCL različice 4. To omogoča združljivost tudi s starejšimi programi, gonilniki pa podpirajo tudi DOS. Največja ločljivost tiskanja je 600 × 600 pik na palec, večje ločljivosti 1200 × 600 pik na palec, ki jo je poznal, recimo, model 1430, pa ni na voljo. To se nekoliko pozna na kakovosti predvsem bitnih odtisov. Ta je namreč dokaj skromna, resda pa tiskalnik za tako rabo ni najprimernejši (niti ni mišljen zanjo).

    Objavljeno: 8.3.2005 20:02 | Avtor: Arnold Marko | Monitor Januar 2004 | Teme: laser, tiskalnik, nenehni testi
  • Brother HL-4200CN

    To, da tiskalnikov velikokrat ne izdelujejo podjetja, ki se nanje "podpišejo", je že dolgo znano, ne nazadnje tudi Hewlett-Packard za svoje laserske tiskalnike uporablja pogon, ki ga izdeluje (in ga je tudi razvil) Canon. Kar nekajkrat smo zasledili tudi primere, ko sta si bila dva tiskalnika navzven, pa tudi po drobovju, enaka ko jajce jajcu. Natanko to se nam je zgodilo tudi tokrat - prejšnji mesec smo preizkusili Tallyjev model 8024, tokrat pa Brotherjev HL-4200CN. Tiskalnika sta navzven skoraj popolnoma enaka, enaka sta tudi, ko ju razdremo, enaka sta po tehničnih specifikacijah, kljub temu pa drugačni gonilniki in strojna programska oprema prispevajo k temu, da ima Brotherjev tiskalnik kar nekaj boljši barvni odtis. Mimogrede, tiskalnika ne izdelujeta niti Tally niti Brother, temveč Xerox.

    Objavljeno: 8.3.2005 20:02 | Avtor: Matjaž Klančar | Monitor Marec 2004 | Teme: laser, tiskalnik, nenehni testi
  • Sharp AR-P450

    Sharp v naših krajih ni najbolj znan kot izdelovalec tiskalnikov, čeprav že vrsto let uspešno razvija tako kopirne stroje kot tudi tiskalnike - in to laserske in brizgalne. Laserski model ARM450USG je zelo zmogljiv in opremljen laserski tiskalnik višjega cenovnega razreda, ki je namenjen rabi v pisarniških okoljih, kjer veliko tiskajo (do 70.000 strani na mesec) - predvsem v omrežnem okolju. Tiskalnik podpira velikosti papirja do A3 in po obliki ni nič posebnega. Gre za precej kockasto škatlo, ki je dokaj velika in težka, tako da že videz razkriva njeno "resnost". S strani izdelovalca navedena hitrost tiskanja je "krepkih" 45 strani na minuto, na našem preizkusu pa je ob tiskanju 50 strani dolgega nepretrganega preizkusnega besedila (ki je nekoliko zahtevnejše od besedila s 5% pokritostjo) dosegel za stran in pol slabši rezultat na minuto, a je to še vedno odlično. Še posebej ob dejstvu, da je za izpis prve strani dokumenta potreboval vsega 9 sekund. To je zelo malo in glede na to, da raziskave kažejo, da je večina izpisanih dokumentov tudi v pisarnah zelo kratka, tudi ne nepomemben podatek. No, 9 sekund je dosegal le, če je bil topel, iz stanja pripravljenosti ali ob vklopu pa se je precej dlje zbujal oziroma grel (tudi do minuto). Tudi pri drugih vrstah preizkusnih dokumentov je po hitrosti segal proti samemu vrhu lestvice. Tako mu je uspelo devet strani dolgo poročilo, popestreno z grafikoni, izpisati v 20 sekundah, tri kopije istega dokumenta pa so mu vzele 43 sekund. Težav nima niti s tiskanjem zahtevnih grafičnih dokumentov, saj je 25 MB veliko preizkusno bitno sliko velikosti A4 natisnil v vsega 24 sekundah.

    Objavljeno: 8.3.2005 19:09 | Avtor: Arnold Marko | Monitor April 2003 | Teme: nenehni testi, laser, tiskalnik
  • Panasonic KX-P7100 in KX-P7105

    Pod blagovno znamko Panasonic japonski industrijski velikan Matsushita že vrsto let izdeluje tudi laserske tiskalnike (tako črno-bele kakor barvne), a so ti pri nas še razmeroma neznani. Modela KX-P7100 in KX-P7105, ki smo ju preizkusili, sta zanimiva predvsem zato, ker po razmeroma nizki ceni že v osnovnem modelu ponujata tudi enoto za tiskanje na obe strani, kar lahko pomaga zmanjšati stroške tiskanja, poleg tega pa dovoljuje enostavno izdelovanje manj zahtevnih publikacij (npr. predstavitev, stroškovnikov, navodil ipd.). Z "uradno" hitrostjo tiskanja 14 strani na minuto se tiskalnika postavljata ob bok hitrejšim modelom nižjega cenovnega razreda, kar se je potrdilo tudi v praksi. Za izpis 15 strani besedila sta potrebovala minuto in osemnajst sekund, za devet strani poročila, popestrenega z grafikoni, pa 54 sekund. Če smo kot prednost tiskalnika omenili enoto za izpisovanje na obe strani, pa moramo omeniti, da je ta vse prej kakor hitra, saj skoraj podvoji čas, ki ga potrebujeta tiskalnika za izpisovanje dokumentov. 15 strani besedila se je tako na obe strani papirja izpisalo v dveh minutah in enaindvajsetih sekundah, kar je razmeroma počasi, res pa je, da je ročno obračanje listov še počasnejše in vsekakor bolj nezanesljivo od samodejnega obračanja (pogosto se pri že natisnjenih listih zaradi ukrivljenosti zatika papir).

    Objavljeno: 8.3.2005 19:09 | Avtor: Arnold Marko | Monitor September 2002 | Teme: nenehni testi, laser, tiskalnik
  • Kyocera-Mita FS-1010

    Z modelom Kyocera-Mita 1010 je ta izdelovalec obnovil svojega najmanjšega predstavnika. Glede na predhodnika, to je model FS-1000+, so povečali hitrost, ki je zdaj za ta razred zelo dobrih 14 natisnjenih strani na minuto. Klasično ohišje s prijetno zavitimi linijami, brez kakršnihkoli izstopajočih dodatkov so oblikovali pri F. A. Porsche. Predal je za ta razred laserskih tiskalnikov precej zmogljiv, saj sprejme do 250 listov velikosti A4, poleg tega je dodan še večnamenski podajalnik za 50 listov. Globok podajalnik na vrhu tiskalnika sprejme do 150 listov A4, tiskati pa je mogoče tudi po ravni poti papirja - temu je namenjen odlagalnik za največ 30 listov na zadnji strani tiskalnika.

    Objavljeno: 8.3.2005 19:09 | Avtor: Arnold Marko | Monitor Marec 2002 | Teme: laser, tiskalnik, nenehni testi
  • Oki C9500dn

    Japonski izdelovalec Oki, ki ga poznamo predvsem po tiskalnikih, ki za osvetljevanje dokumentov uporabljajo tehnologijo LED, se je v zadnjih mesecih prejšnjega leta posvetil popolni prenovi svoje ponudbe barvnih modelov laserskih tiskalnikov, tako cenejših kot tudi dražjih. Najmočnejša serija njihovih izdelkov je še vedno "serija C9000", ki je dobila dva nova modela, C9300 in C9500, v nekaj različnih izvedbah, ki se razlikujejo po opremljenosti. Najšibkejši je C9300n, ki ponuja možnost tiskanja z največjo ločljivostjo 600 × 1200 pik na palec, ima 128 megabajtov pomnilnika in omrežno kartico, nima pa diska in enote za tiskanje na obe strani (slednje imajo prav vsi drugi modeli 9300 in 9500). V laboratorij smo dobili močnejšo izvedbo tiskalnika, to je model C9500dn, preizkusili pa smo tudi izvedbo hdn, torej povsem enak tiskalnik z dodatnim diskom, ki pride prav še posebej ob uporabi tiskalnika v omrežju z večjim številom uporabnikov.

    Objavljeno: 8.3.2005 19:08 | Avtor: Arnold Marko | Monitor Februar 2003 | Teme: laser, tiskalnik, nenehni testi
  • Minolta-QMS Magicolor 2300 Desklaser

    Minoltin Magicolor 2300 Desklaser je zelo zanimiv barvni model laserskega tiskalnika, predvsem zato, ker je zelo poceni, pa tudi cena izpisa je dokaj ugodna (kasete z barvilom, ki imajo zmogljivost 4500 ali 1500 strani, je mogoče kupiti tudi v kompletu, to pa strošek izpisa zniža za približno 10 odstotkov).

    Objavljeno: 8.3.2005 19:08 | Avtor: Arnold Marko | Monitor Maj 2003 | Teme: nenehni testi, laser, tiskalnik
  • Lexmark T632n

    T632, ki je namenjen že malo večjim srednje velikim pisarnam, se ponaša z uradno navedbo hitrosti kar 38 strani na minuto, kar je sploh največ v tem razredu tiskalnikov. In skoraj tako hitrost mu je uspelo brez večjih težav doseči tudi na našem preizkusu, saj smo mu namerili hitrost tiskanja 36 strani in pol na minuto, ob tem, da za preizkušanje uporabljamo nekoliko zahtevnejše besedilo od "standardnega" dokumenta s 5 % pokritostjo. Tako je najvišjo oceno za hitrost dobil prav pri vseh preizkusih hitrosti, razen pri tiskanju vektorske grafike iz Corela, kjer pa je le za las zaostajal za Nashuatecom P7126. Za 15 strani dolg dokument je tako potreboval 34 sekund, pri čemer je znašal čas za izpis prve strani solidnih 11 sekund. Za devet strani dolgo poslovno poročilo, popestreno z grafikoni, je potreboval 27 sekund, tri kopije tega istega pa je natisnil v vsega 55 sekundah. Bitno sliko, veliko 25 megabajtov, je natisnil v 15 sekundah, kar kaže na hiter prenos podatkov iz računalnika v tiskalnik. Tudi pri tiskanju daljših dokumentov pogon ni potreboval kakih prekinitev za segrevanje ali ohlajanje grelca ali česa podobnega, tako da je treba priznati, da je zares hiter model, povedati pa je treba tudi to, da pogon ni ravno med tišjimi.

    Objavljeno: 8.3.2005 19:07 | Avtor: Arnold Marko | Monitor Julij 2003 | Teme: laser, tiskalnik, nenehni testi
  • Lexmark T630n

    Oblika Lexmarkovih tiskalnikov za srednje velike pisarne se ni pretirano spreminjala in tudi model T630n ni izjema. Ohišje zavitih linij je videti dokaj "retro", k temu pa prispevata tudi upravljalna plošča na prednjem delu ohišja s tipkami kovinskega videza in dokaj pregledno postavljen zaslon LCD. Tiskalnik ponuja široko podporo različnim operacijskim sistemom - podprte so tudi različice Linuxa in Unixa.

    Objavljeno: 8.3.2005 19:07 | Avtor: Arnold Marko | Monitor December 2003 | Teme: laser, tiskalnik, nenehni testi
  • Lexmark W820n

    Večina izdelovalcev tiskalnikov ponuja tudi kak model, ki se ne ponaša z najvišjo ločljivostjo izpisa, a je zato pravi dirkač. Lexmark je neučakancem, ki jim ni izpisovanje nikoli dovolj hitro, namenil tiskalnik W820n. O tem, da so si ga zamislili za najzahtevnejše odjemalce, priča tudi dejstvo, da ga je mogoče nadgraditi z obilico dodatkov.

    Objavljeno: 8.3.2005 19:04 | Avtor: Peter Šepetavc | Monitor Januar 2002 | Teme: laser, tiskalnik, nenehni testi
  • Kyocera Mita FS-6020N

    V podjetju Kyocera Mita so se z modelom FS-6020N (N v tem primeru pomeni, da ima preizkušeni model tudi omrežno kartico) odločili tudi v srednjem cenovnem razredu laserskih tiskalnikov ponuditi sposoben tiskalnik velikosti A3 za srednje velike pisarne. Natisniti zmore do največ 20 strani na minuto. Tako kot večina modelov tega izdelovalca izstopa predvsem po nizki ceni izpisa - pri tem modelu znaša ob 5 % pokritosti strani A4 vsega 2,56 tolarja na stran, kar je zelo poceni. V tem razredu ima cenejši izpis le še eden od modelov Kyocera Mita (model FS-1800). Kartuša za črnilo ima zmogljivost 10.000 strani, menjamo pa jo zelo preprosto, prek vratc na sprednji strani tiskalnika. Tiskalnik je opremljen s predalom za 250 listov do velikosti A3, niso pa pozabili niti na večnamenski podajalnik, ki sprejme do sto listov. Če to ni dovolj, je mogoče zmogljivost preprosto povečati z največ štirimi dodatnimi predali za 250 listov, kar bi moralo zadostovati za veliko večino namenov. Tiskalnik lahko mimogrede razširimo tudi z enoto za tiskanje na obe strani, za omrežne skupine pa bo zanimiv nakup dodatnega diska. Pri izbiri tega je FS-6020N dokaj poseben model, saj uporablja mikrodiske IBM z zmogljivostjo od 340 megabajtov do enega gigabajta. Kot smo že omenili, je opremljen tudi z omrežnim vmesnikom, prav tako je na voljo vzporedni vmesnik in celo vmesnik USB 2.0, kar zagotavlja široko združljivost z vsemi vrstami računalnikov. Pomnilnika je v osnovi 16 megabajtov, razširiti pa ga je mogoče do največ 144 MB.

    Objavljeno: 8.3.2005 19:04 | Avtor: Arnold Marko | Monitor Marec 2003 | Teme: laser, tiskalnik, nenehni testi
  • Kyocera Mita C-5016N

    Z modelom C-5016N ponujajo podjetje Kyocera Mita barvni laserski tiskalnik formata A4, ki po dokaj ugodni ceni ponuja solidno hitro tiskanje, predvsem pa zelo nizko ceno izpisa. S stroškom izpisa 2,61 tolarja za črno-belo stran in le 14,50 tolarja za barvno stran mu konkurenca v tem trenutku ne seže niti do gležnjev (seveda te cene veljajo le ob petodstotni pokritosti dokumenta). Že iz videza je mogoče razbrati, da gre za model tega izdelovalca, saj so tudi pri njem sledili oblikovni zasnovi modelov FS.

    Objavljeno: 8.3.2005 19:04 | Avtor: Arnold Marko | Monitor Oktober 2003 | Teme: laser, tiskalnik, nenehni testi
  • Kyocera-Mita FS-1020D

    V Kyoceri Miti ne počivajo in so pred kratkim predstavili nov vstopni model laserskih tiskalnikov - to je 1020D, ki nadomešča model 1010. Poglavitna lastnost novinca je predvsem to, da tudi v nižjem cenovnem razredu prinaša standardno vgrajeno enoto za tiskanje na obe strani, poleg tega je opremljen tudi s posnetkom opisnega jezika postscript III. Povečala se je tudi hitrost tiskanja. Zdaj je kar 20 strani na minuto. To je sploh največ v tem cenovnem razredu tiskalnikov (predhodnik je zmogel 14 strani na minuto). Mi smo sicer namerili "le" 19,5 strani na minuto, a je treba upoštevati, da uporabljamo nekoliko zahtevnejšo preizkusno besedilo, kot je standardno preizkusno besedilo s petodstotno pokritostjo strani. Za izpis tega dokumenta, dolgega 15 strani, je tiskalnik potreboval le 51 s, za izpis prve strani pa le 8 s. Tudi to je najboljši čas v tem razredu laserskih tiskalnikov. Hitrostne rekorde je podrl tudi na vseh drugih preizkusih. Poslovno poročilo, dolgo devet strani, je natisnil v 33 s, tri kopije istega besedila pa v natanko trikrat daljšem času, torej minuti in 39 s. Za izpis vektorske grafike iz programa Corel Draw je bilo treba 10 s, osem sekund več pa mu je vzela 25 MB velika bitna slika, tiskana iz programa Photoshop. Vsekakor odlični rezultati, primerljivi tudi z veliko dražjimi modeli.

    Objavljeno: 8.3.2005 19:03 | Avtor: Arnold Marko | Monitor Januar 2004 | Teme: laser, tiskalnik, nenehni testi
  • Konica Minolta Magicolor 3100

    Magicolor 3100 je sicer na trg prišel še pod imenom izdelovalca Minolta-QMS, ker pa se je pred kratkim Minolta združila s podjetjem Konica, se je temu ustrezno spremenilo tudi polno ime izdelka.

    Objavljeno: 8.3.2005 19:03 | Avtor: Arnold Marko | Monitor November 2003 | Teme: laser, tiskalnik, nenehni testi
  • HP Color LaserJet 9500hdn

    Najmočnejši in tudi najzmogljivejši barvni laserski tiskalnik, ki ga ponuja podjetje HP, je Color Laserjet 9500. Preizkusili smo ga v najmočnejši izvedbi "hdn" z dodatnim diskom, enoto za tiskanje na obe strani, omrežno podporo in predal za kar 2000 listov, ki še poveča že veliko osnovno zmogljivost z dvema predaloma za največ 500 listov in večnamenskim podajalnikom, ki sprejeme do 100 listov pisarniškega papirja velikosti A3. Papir se odlaga na globoko odložišče na vrhu tiskalnika (do 500 listov z licem navzdol), poleg tega je mogoče tiskati tudi po ravni ali manj ukrivljeni poti papirja s pomočjo odlagalnega pladnja na hrbtni strani tiskalnika (sprejme do 100 listov). Tiskalnik je zelo velik (in predvsem visok) pa tudi težak, zaradi česar ne preseneča, da je nameščen kar na trdno podvozje s kolesci, ki pomagajo pri morebitnem prestavljanju tiskalnika v pisarni. Ohišje pa je vendarle oblikovano mehko in zaobljeno, na vrhu pa ima veliko in pregledno nadzorno ploščo, ki opozarja na napake in omogoča neposredno nastavljanje možnosti tiskalnika. Namestitev gonilnikov je kar se da enostavna, saj namestitveni program sam najde tiskalnik v omrežju, ponudi izbor začetnih nastavitev in tudi opisnih jezikov, ki jih želimo uporabljati.

    Objavljeno: 8.3.2005 19:03 | Avtor: Arnold Marko | Monitor September 2003 | Teme: laser, tiskalnik, nenehni testi
  • HP Laserjet 1012 in 1015

    Slednjič so tudi v HP ponudili poceni tiskalnik, namenjen manjšim pisarnam, predvsem pa tudi domačemu uporabniku. Tako so nastali modeli Laserjet 1010, 1012 in 1015 - dva od teh smo preizkusili tudi v našem laboratoriju.

    Objavljeno: 8.3.2005 19:02 | Avtor: Arnold Marko | Monitor November 2003 | Teme: laser, tiskalnik, nenehni testi

Arhiv

 
  • Polja označena z * je potrebno obvezno izpolniti
  • Pošlji