Še nekaj obdelave dokumentov
Prejšnji mesec smo po daljšem obdobju naredili manjši preizkus barvnih večopravilnih laserskih naprav. Ker pa je nekaj naprav prispelo prepozno, da bi jih vključili, smo z manjšim zamikom preizkusili še te
Prejšnji mesec smo po daljšem obdobju naredili manjši preizkus barvnih večopravilnih laserskih naprav. Ker pa je nekaj naprav prispelo prepozno, da bi jih vključili, smo z manjšim zamikom preizkusili še te
Pred kratkim smo po daljšem obdobju naredili manjši preizkus klasičnih, črno-belih laserskih tiskalnikov. Gre za tiste najpreprostejše naprave, ki jih običajno povezujemo z manjšimi. V resnici pa jih v teh okoljih po popularnosti prehitevajo večopravilne naprave, ki so seveda tudi barvne.
M5526cdw je še ena v vrsti laserskih večopravilnih naprav, s tem, da ponuja tudi barvni izpis. Gre za srednje veliko napravo, namenjeno poslovnim uporabnikom s srednje velikimi zahtevami po količini izpisov.
Kyocerina večopravilna laserska naprava, M3550idn, je razmeroma zmogljiva naprava za večje pisarne in druga poslovna okolja. Gre za sorazmerno veliko napravo, v višino meri več kot pol metra, z dodatnimi predali jo lahko še povečamo v povsem samostoječo napravo. Poleg hitrega laserskega tiska ponuja tudi optično branje in kopiranje, dodana je tudi enota za faks.
Ricohov SP 400DN je preprost, a zmogljiv tiskalnik, tak, da nanj hitro pozabimo. Namenjen je nekoliko zahtevnejšim domačim uporabnikom, posameznim manjšim pisarnam ali pisarniškim delavcem, ki potrebujejo lastno napravo. Je dovolj kompakten, da ga lahko postavimo tudi ob računalnik na pisalno mizo.
Pred petimi leti smo preizkusili Ricohov črno-beli laserski tiskalnik SP 5200DN, zdaj smo na preizkus dobili njegovega naslednika, model SP 5300DN. Gre za tipični pisarniški laserski tiskalnik, namenjen tako manjšim delovnim skupinam kot tudi nekoliko večjim pisarnam. Glede na zmogljivost in hitrost gre za presenetljivo kompakten tiskalnik, ki bo zavzel razmeroma malo prostora na delovnem pultu.
Kyocera ponuja širok izbor različnih laserskih tiskalnikov. Tokrat smo preizkusili dve podobni napravi, obe poleg črno-belega tiska ponujata tudi optično branje, kopiranje in faks. Gre za modela M2640idw in M2540dn, ki uporabljata enak tiskalni pogon in sta oba načeloma namenjena pisarniški rabi. Pri tem ponuja M2640idw tudi podporo programski platformi HyPAS, namenjen je torej večjim podjetjem, ki potrebujejo tudi programske prilagoditve procesom in toku dokumentov, torej imajo vzpostavljen sistem za upravljanje dokumentov. Model M2540dn pa je po drugi strani namenjen pisarnam, ki ga nameravajo priklopiti v krajevno omrežje in ne potrebujejo naprednejših možnosti.
Kyocerin laserski tiskalnik P6130 je namenjen manjšim pisarnam, ki poleg hitrega in cenovno ugodnega tiska potrebujejo tudi barvni izpis. Po ceni se uvršča med cenejše barvne laserske modele, a že meji na dražje. Kljub temu si predstavljamo, da bi si ga lahko omislil tudi kak samostojni podjetnik za uporabo v domači pisarni.
Kyocerina P3055dn je zmogljivejši sorodnik pred kratkim preizkušenega P3045dn. Zadnji dve številki v imenu nakazujeta nazivno hitrost, kar daje vedeti, da gre za pošteno hiter tiskalnik. Sodi sicer v razred srednje zmogljivih črno-belih naprav, namenjenih srednjim in večjim pisarnam (ali pa majhnim pisarnam tistih, ki resnično veliko tiskajo, denimo računovodij).
Canonov novi tiskalnik i-Sensys LBP712Cx ponuja možnost barvnega tiska za pisarniška okolja. Gre za nekoliko večji tiskalnik (v višino meri skoraj pol metra, tehta pa 29 kilogramov), ki mu lahko spodaj dodamo nekaj predalov in ga tako še nekoliko dvignemo, da postane povsem samostoječa enota.
Canonov i-Sensys LBP253x je srednje velik črno-beli laserski tiskalnik, kakršne najdemo predvsem v manjših pisarnah, samostojnih delovnih skupinah, pa tudi v manjših domačih podjetjih. Tiskalnik je nekoliko večji od vstopnih modelov, namenjenih domačim uporabnikom, kljub temu ga lahko postavimo tudi na pisalno mizo ob računalnik.
Novi Kyocerin tiskalnik P5021cdn predstavlja vstopni rang barvnih laserskih tiskalnikov. Gre za eno cenejših barvnih naprav iz naših tabel, ki je laserska alternativa tipičnim domačim brizgalnim modelom (čeprav so slednji praviloma večopravilne naprave, to pa samo tiskalnik). Naprava je večja kot večina domačih črno-belih laserjev, a jo bomo kljub temu brez težav odložili na pisalno mizo. Pri tem je koristno tudi to, da gre za eno tišjih laserskih naprav.
Da se laserski tiskalniki zelo počasi (če sploh) spreminjajo, lepo pokaže Kyocerina naprava P3045DN. Pri preizkusu se je namreč izkazalo, da je praktično po vseh lastnostnih enaka modelu FS-4100DN istega izdelovalca, ki smo ga preizkusili pred štirimi leti. Le ena nadvse pomembna razlika je med njima: ta, da dobimo novinca po praktično polovični ceni.
Kyocerin novi tiskalnik P2040DW je predstavnik osnovnih, črno-belih modelov, s tem da tako po zmogljivostih, hitrosti in ceni že počasi sega v naslednji rang. Namenjen je tako manjšim pisarnam kot zahtevnim domačim uporabnikom (ali pa domačim pisarnam). Po velikosti ostaja praktično enak predhodnikom tega podjetja v tem cenovnem razredu, denimo modelu P2135dn, ki smo ga preizkusili pred skoraj dvema letoma. Je torej večji od vstopnih modelov, a se bo zanj brez večjih težav našel prostor tudi na delovni mizi.
Okijev model MB492dnw je večji in zmogljivejši brat v tej številki preizkušenega modela MB472dnw. Navzven je praktično enako velika (in težka) naprava, spet gre za povsem klasično sestavo z optičnim bralnikom in povezanim samodejnim podajalnikom, dodan je tudi faks. Najopaznejša razlika v primerjavi z manjšim bratom je gromozanski barvni zaslon, občutljiv za dotik, ki se bohoti na sprednji strani. Zaslon meri po diagonali sedem palcev in močno olajša delo z napravo. Res ne moremo pričakovati zaslonov, kakršnih smo vajeni na tablicah, a je kljub temu zelo koristen. Zraven so dodali še kar nekaj funkcijskih tipk.
Okijev večopravilni laserski tiskalnik MB472dnw je večja naprava, namenjena srednjim in manjšim pisarnam. Je srednje velika, lahko jo brez težav postavimo na mizo, tehta dobrih dvajset kilogramov. Pravzaprav gre za manjšo nadgradnjo pred časom preizkušenega modela MB471w. Pri upravljanju in delu z napravo pride prav razmeroma velik črno-beli zaslon in kup funkcijskih tipk na desni strani. Pod pokrovčkom najdemo celo majhno (a polno) tipkovnico QWERTY.
Samsungov novi tiskalnik serije ProXpress, model C3010nd, je klasični namizni barvni laserski tiskalnik srednje velikosti. Je malenkost večji od vstopnih črno-belih modelov, a med manjšimi, če upoštevamo barvne modele. Ohišje je povsem kvadratno in zadržano, gre za tiskalnik, ki ga brez težav postavimo na pisalno mizo ob računalnik.
HPjev laserski tiskalnik LaserJet Pro M402dn je klasični namizni črno-beli laserski model, ki ga najdemo tako pri zahtevnejših domačih uporabnikih kot v majhnih pisarnah. Predstavlja občuten odmik od majhnih vstopnih modelov z zložljivimi pladnji, tako po zmogljivostih in funkcijah kot po ceni in velikosti. Največja priporočena obremenjenost na mesec je 60.000 izpisov, v praksi priporočajo do 4000 izpisov na mesec.
HP LaserJet Pro MFP M477fdw je srednje velika naprava, namenjena pisarnam, ki poleg tiskalnika potrebujejo še možnost optičnega branja, kopiranja in tudi še faks. Naprava se sicer uvršča nekako med tiste, ki jim še lahko rečemo poceni naprave, in one, za katere večinoma pravimo, da so drage. Najvišja obremenitev je 50.000 izpisov na mesec, priporočena pa od 750 do 4000 izpisov – to je nekako standardno za naprave, namenjene manjšim pisarnam oziroma delovnim skupinam.
Pred časom smo preizkusili OKIjev črno-beli laserski tiskalnik B412dn, zdaj pa še njegovo zmogljivejšo različico, model B432dn. Še vedno gre za razmeroma majhen oziroma kompakten črno-beli laserski model, namenjen deloma zahtevnim domačim uporabnikom, še bolj pa manjšim pisarnam ali posameznim delovnim skupinam. Gre za tiskalnik, ki nekoliko razbremeni velike pisarniške modele, oziroma kako tajnico reši dodatnega sprehajanja.
Kyocerin Ecosys P6035cdn nam je ostal še od zadnjega večjega preizkusa cenejših barvnih laserskih tiskalnikov, takrat je po ceni presegel okvire, saj se uvršča v nekoliko višji cenovni razred. To je sorazmerno velik, predvsem visok tiskalnik, namenjen poslovnim okoljem.
Domačim uporabnikom večinoma priporočamo kakšne cenejše črno-bele laserske naprave, če želijo tudi kakovosten barvni izpis, pa brizgalne modele. Se pa najdejo tudi taki, ki občasno potrebujejo barvni izpis, a ne fotografij, temveč poslovnih grafik, letakov in podobnega. Še dobro, da so se v zadnjih letih tudi barvni laserski tiskalniki nekoliko pocenili – med njimi je tudi Brotherjev HL-3170CDW.
Canon je eno bolj znanih imen v svetu tiskalnikov, njihovo prodajno paleto sestavljajo tako veliki, zmogljivi modeli, namenjeni podjetjem, kot tudi majhni tiskalniki za uporabnike doma. Med slednje sodi tudi tokrat preizkušeni model i-Sensys LBP 6030w, majhen črno-beli laserski tiskalnik, tak, ki ga lahko postavimo na pisalno mizo ali na polico. Naprava je povsem bela, oblikovanje je predvsem nevpadljivo.
Preizkušeni tiskalnik podjetja Konica Minolta, model Bizhub 185, je na prvi pogled videti kot klasični večopravilni laserski tiskalnik, ki se poleg tiskanja spozna tudi na optično branje in kopiranje. Pri bližnjem ogledu opazimo, da je nekoliko večji, kot bi pričakovali. Tiskalnik je namreč zmožen tiskati (in tudi skenirati) vse do velikosti A3. Pri tem je morda škoda, da gre za črno-beli tiskalnik, v tem formatu verjamemo, da večina uporabnikov išče barvni model. Je pa v primerjavi z drugimi laserskimi modeli, ki so zmožni tiska A3, nekoliko bolj kompaktnih mer.
Xerox je bil pred leti znan predvsem po velikih tiskalnikih, namenjenih večjim pisarnam, in po kopirnih strojih. V zadnjih letih so ponudbo razširili predvsem v nižjem cenovnem razredu, zdaj ponujajo tudi veliko cenejših naprav, namenjenih domačim uporabnikom, tudi domačim podjetnikom in manjšim pisarnam oziroma delovnim skupinam. Predvsem slednjim je namenjen tudi tokrat preizkušeni Phaser 3320dni. Gre za večjega brata laserskih tiskalnikov, ki smo jih sicer preizkusili med cenejšimi črno-belimi laserskimi napravami, je pa nekoliko dražji od modelov, ki smo jih uvrstili na omenjeni preizkus.
HPjev novi LaserJet MFP M127fw je osnovni črno-beli laserski večopravilni tiskalnik, ki se poleg črno-belega tiska spozna še na kopiranje, optično branje (v barvah) in celo na faks. Ponuja alternativo brizgalnim tiskalnikom za tiste, ki želijo napravo vse-v-enem, a tiskajo nekoliko več in bi torej pri brizgalnih tiskalnikih prehitro menjavali barvilo. Laserski modeli imajo sicer tudi nekoliko daljšo življenjsko dobo ter višjo največjo priporočeno zmogljivost na mesec, čeprav je na tem področju MFP M127fw med slabšimi, saj je največja priporočena zmogljivost le 8000 listov na mesec. To se morda sliši veliko, a samostojni laserski tiskalniki v tem cenovnem razredu ponujajo vsaj še enkrat toliko. V praksi naj bi torej komponente zdržale dlje kot pri brizgalnem modelu, a manj kot pri samostojnem laserskem tiskalniku.
Nova HPjeva naprava, LaserJet Pro MFP M225dw, je večja sorodnica preizkušene M127fw. Nekoliko je višja, predvsem zaradi samodejnega podajalnika papirja, namenjena pa je tudi kopiranju, optičnemu branju in pošiljanju faksov. Spodaj je pladenj za papir, nanj lahko položimo 250 listov, torej polovico standardnega paketa, čez liste pa postavimo enostaven prozoren pokrov, ki jih bo obvaroval prahu. Kot pri cenejši napravi M127fw je tudi tu na voljo ločen podajalnik, ki drži do deset listov (recimo za ločen tisk nalepk ali česa podobnega), samodejni podajalnik je hkrati kos do 35 listom.
Druga Ricohova naprava, ki smo jo ta mesec preizkusili, je Aficio SP3510dn. Meri na podobne uporabnike kot cenejši SP311dn, torej na domače uporabnike oziroma na majhne pisarne z nekaj uporabniki, ki potrebujejo enostavno lasersko napravo. Tiskalnik je dovolj majhen, da ne bo zavzel preveč prostora na mizi, je le malenkost večji od prej omenjenega SP311dn.
Ricoh je kar znano ime med laserskimi tiskalniki, tokrat smo preizkusili dve razmeroma novi napravi. Manjša in cenejša je model SP 311dn. Gre za razmeroma majhen, štirioglat tiskalnik, namenjen domačim uporabnikom in majhnim pisarnam, kjer ni potrebe po prevelikih količinah izpisov. Po besedah izdelovalca je največja priporočena mesečna zmogljivost 20.000 strani, v praksi se priporoča dobrih 3000 strani na mesec.
Brother je vsaj pri nas znan po cenejših tiskalnikih, a imajo v prodajnem programu tudi zmogljivejše modele. Tak je večopravilni barvni laserski tiskalnik MFC-L9550CDW, s katerim merijo na podjetja. Naprava se spozna tako na tisk kot optično branje, vgrajen je tudi faks, namenjena je srednje velikim pisarnam oziroma delovnim skupinam.
Arhiv
Po kategorijah