HP Laserjet P1006
HPjev malček P1006 je neposredni naslednik P1005, ki smo ga preizkusili v aprilski številki. Že na prvi pogled sta enakih (tj. majhnih) mer, zato nas je nadvse zanimalo, kaj je tisto, kar upravičuje nekaj deset evrov višjo ceno.
HPjev malček P1006 je neposredni naslednik P1005, ki smo ga preizkusili v aprilski številki. Že na prvi pogled sta enakih (tj. majhnih) mer, zato nas je nadvse zanimalo, kaj je tisto, kar upravičuje nekaj deset evrov višjo ceno.
V Samsungu so se pred dobrim letom dni lahko pohvalili z najmanjšim barvnim laserskim tiskalnikom, tokrat pa smo dobili na preizkus njihov največji in najzmogljivejši primerek. Gre za barvni laserski tiskalnik CLP-660ND z navedeno hitrostjo 24 izpisov na minuto, ki naj bi zadostoval za vse pisarniške potrebe.
Xeroxov laserski tiskalnik Phaser 6110 je namenjen predvsem pisarnam. Na to spominja že s svojim preprostim, sivim videzom. Po delovanju in hitrostih, pa tudi po zunanjosti je najbliže Samsungovemu izdelku CLP-300. Pravzaprav najverjetneje kar oba izdeluje Samsung. Od korejskega tekmeca se vendarle izkaže nekoliko bolje pri hitrosti tiskanja in ceni izpisa, tako barvnega kot črno-belega. Barvila za tiskalnik so podobno kot pri Samsungu v valjastih posodah, ki jih potisnemo v napravo s sprednje strani.
Barvni laserski tiskalnik SP C410dn je namenjen srednje velikim in velikim pisarnam, Nashuatec pa izpostavlja predvsem t. i. "total cost of ownership" oziroma celoten strošek lastništva. Tako je tiskalnik med najcenejšimi v svojem razredu, hkrati pa obljublja nizko ceno izpisa. Tudi po velikosti in opremljenosti hitro vidimo, da bo iskal mesto v pisarniških okoljih.
Po daljšem predahu so se v Kyoceri odločili, da malce razširijo in posodobijo ponudbo namiznih črno-belih laserskih tiskalnikov. Tako bosta nekaj let stara FS-920 in FS-1030D končno dobila povsem novo in svežo družbo. Modela FS-1100 in FS-1300D, ki smo ju v opisu kar združili, imata silno veliko podobnosti. Pri FS-1300D je razlika zgolj v serijsko vgrajenem obračalniku listov, malenkost večji zmogljivosti barvila (čeprav je fizično enakih mer) in dodanemu pladnju pri podajalniku posameznih listov. Poglavitni elementi, kot sta hitrost in kakovost, pa so skorajda povsem enaki. Ne pozabimo omeniti, da sta si tudi na pogled zelo podobna.
Če smo del manjšega poslovnega okolja, nam bo prišel prav primeren omrežni tiskalnik. Hewlett-Packard LaserJet P1505n se zdi kakor nalašč za to nalogo, zato smo ga temeljito preizkusili.
HPjeva serija Laserjet je namenjena hitremu tiskanju velikega števila dokumentov v visoki kakovosti, vendar so med tiskalniki glede tega velike razlike. Med najmanjše in najcenejše v tem razredu sodi model P1005, a tega ne moremo trditi tudi za strošek njegovega izpisa.
Čeprav se po trditvah izdelovalcev trg zmogljivejših črno-belih laserskih tiskalnikov krči zaradi barvnih različic, ostajajo prvi pomemben del marsikatere pisarne. Nashuatecov SP5100n je standarden predstavnik teh delovnih strojev. Gre za hiter in zmogljiv tiskalnik, kot nakazuje zadnja črka v imenu, pa je opremljen tudi z omrežnim vmesnikom. Uporabo slednjega toplo priporočamo, saj je tiskalnik med delom nadpovprečno glasen.
Nekateri izdelovalci strojne opreme so spoznali, da je zunanji videz naprave lahko pri številnih kupcih (četudi ne gre za predstavnice nežnejšega spola) odločilen dejavnik pri nakupu izdelka. Eden prvih, ki je že zdavnaj dojel to zakonitost, je bil Apple. Zato ne preseneča, da je s Samsungom sklenil dogovor, da bo do novega leta v svojih trgovinah ekskluzivno prodajal laserski tiskalnik ML-1630 in lasersko večnamensko napravo SCX-4500, ki se s skrbno dovršenim zunanjim videzom lepo podata k Macu. Doslej je namreč veljalo, da so tako rekoč vsi tiskalniki in sorodne naprave, še posebej laserske, grdi. Kot kaže, pa ekskluziva ne velja povsod, saj v Sloveniji oba modela prodajajo številne trgovine, Applove pa sploh ne (to je še en dokaz, da to nadvse uspešno podjetje pri nas kljub postopnim izboljšavam še vedno živi v narobe svetu).
Epson v svoji srednje veliki ponudbi ponuja precej širok spekter laserskih tiskalnikov. AcuLaser C3800, ki je za stopnjo zmogljivejši od že pred leti opisanega AcuLaser C2600, je namenjen že nekoliko bolj zahtevnim uporabnikom. Podobnosti med šibkejšim modelom in AcuLaserjem C3800 skorajda ni, saj slednji uporablja precej zmogljivejšo tehnologijo, podobna sta si le v pomanjkljivostih z gonilniki, ki jih po dobrem letu in pol še vedno niso odpravili, vendar o tem pozneje.
HPjevi večnamenski laserski napravi Color LaserJet 2820 in 2840 sta naprodaj že nekaj časa, a se lahko še vedno brez težav kosata s konkurenco. V laboratoriju smo natančneje preizkusili le model z nižjo številko, saj sta tako tiskalni kot optično bralni del v obeh napravah enaka. V dražjem modelu pa so poleg že omenjenih komponent še faks s hitrostjo 33.600 b/s, predal za papir ter bralnik pomnilniških kartic. Preseneča predvsem to, da cenejši model, kljub velikosti in teži kar dvaintrideset kilogramov nima predala za papir, ki je dandanes v laserskih tiskalnikih skoraj obvezen.
Oki trži svoj srednje zmogljiv črno-beli tiskalnik kot dobro rešitev za manjše delovne skupine oziroma domače pisarne. Tiskalnik je na videz bolj stare šole, sploh zaradi zelo majhnega zaslona LCD in preprostih tipk na vrhnji strani tiskalnika, delno pa tudi zaradi svoje škatlaste oblike (ki se pri OKIjih te serije vleče že vsaj nekaj let).
V Okijevi ponudbi barvnih laserskih tiskalnikov, ki zmorejo tiskati do velikosti A3+, je poleg najosnovnejšega in najcenejšega modela C8600 (ki je bil opisan v marčevski številki naše revije) tudi nekoliko naprednejši model C8800. Princip in zgradba tiskalnika ostajata enaka. Namesto klasičnega laserskega postopka uporablja tehnologijo LED, temu primerna je še vedno nizka ločljivost izpisa - 600 pik na palec. Hitrost izpisa ostaja enaka, prav tako tudi kakovost. Opaznejše spremembe so sicer očem skrite, marsikateri nepoznavalec pa jih skorajda ne bi opazil, če izvzamemo velike razlike v ceni.
Japonski OKI s svojim novim laserskim tiskalnikom B2200 meri predvsem na uporabnike doma in manjše pisarne. Z majhnimi merami in nekaj več kot štirimi kilogrami se bo za tiskalnik brez težav našel prostor na marsikateri mizi. Ob razmeroma nizki ceni ne preseneča, da je povezljiv le prek USB in da v resnici uporablja tehnologijo LED in ne laserske tehnologije izpisovanja. Slednje sicer velja za skoraj vse OKIjeve modele.
Samsungova dvojčka novinca v razredu večopravilnih laserskih tiskalnikov se med seboj razlikujeta predvsem po tem, da ima model 3160FN tudi faks in s tem podajalnik za optično branje. Oba pa sta opremljena tudi z omrežnim vmesnikom, kar pomeni, da sta kakor nalašč za manjše pisarne.
Preizkušeni Xeroxov tiskalnik 6180DN je eden izmed dveh tiskalnikov te družine, pri čemer se modela razlikujeta zgolj po možnosti tiskanja na obe strani. Preizkušeni model je imel obračalnik že vgrajen in to se pozna tudi na njegovi zadnji stranici - tam namreč del omenjene enote nekoliko štrli iz sicer povsem običajnega pokončnega in ne prevelikega ohišja.
Samsungov CLP-650N je značilni predstavnik barvnih laserskih tiskalnikov, namenjenih predvsem pisarniškim okoljem. Opremljen je z omrežnim vmesnikom (seveda je na voljo tudi USB), najdemo pa celo vzporedni vmesnik, ki iz teh naprav vse bolj izginja. Po velikosti sodi nekako v zlato sredino, svoje mesto lahko najde tudi na kaki mizi, saj tega masa devetindvajset kilogramov ne omejuje. Zna pa biti tiskalnik malce moteč zaradi pogoste samonastavitve oziroma, kakor pravijo v Samsungu, "adjusting registration". Ta ni ravno najtišja, pa tudi sicer tiskalnik ni med tišjimi.
Kyocerin novi model, FS-C8100DN je velik barvni laserski tiskalnik, namenjen predvsem večjim pisarniškim okoljem. Tiska na papir do velikosti A3, zadnji dve črki v imenu pa nakazujeta na možnost tiskanja na obe strani in, kar je pri takih tiskalnikih že obvezno, na omrežni priključek.
Tiskalnik HL-2030 je Brotherjev vstopni model na trgu osnovnih, črno-belih laserskih tiskalnikov. Gre torej za preprosto in cenovno ugodno napravo, ki je kakor nalašč za manjše pisarne in za domače uporabnike. Že po obliki in velikosti lahko sklepamo na njegovo poslanstvo, z maso šest in pol kilogramov pa bo brez težav našel mesto na delovni mizi. Od priključkov je na voljo le USB, a to niti ne preseneča.
Xerox 6360DN v osnovni različici vsekakor ne daje slutiti, da gre za zmogljiv pisarniški tiskalnik. Morda zaradi predala za papir, ki je v standardno opremljenem paketu le eden, in še to zgolj 250-listni.
Barvni laserski tiskalnik iz Nashuateca, model SP C811dn, je kar konkretno zasedel naš laboratorij. Gre za sorazmerno veliko (skoraj sedemdeset centimetrov visoko) in težko (sedemindevetdeset kilogramov) napravo. Po velikosti je enak starejšem modelu istega izdelovalca, C7535hdn, ki smo ga opisali pred približno letom in pol. Opremljen je z dvema predaloma, v vsakega lahko vstavimo do 550 listov. Še sto jih lahko dodamo v večnamenski podajalnik. Na zgornji strani je odlagalnik, ki prenese do 500 listov, zraven pa črno-beli zaslon z osnovnimi informacijami in nastavitvami.
Kyocerinemu nekoliko bornemu izboru barvnih laserskih tiskalnikov formata A4 (vsaj če to primerjamo s konkurenco) sta se pridružila nova modela, FS-C5015N in FS-C5025, in s tem nekoliko razširila ponudbo, saj so razlike med tiskalnikoma precej majhne. Oba imata serijsko vgrajen omrežni vmesnik, žal pa je enoto za tiskanje na obe strani treba dokupiti, saj je ni mogoče dobiti kot serijsko opremo tiskalnika.
Color Laserjet 1600 je, kot nakazuje že številka, najcenejši HPjev barvni laserski tiskalnik. To se pozna predvsem pri nizkih hitrostih tiskanja. Tiskalnik je skoraj enak kot malce dražji model 2600n, ki smo ga v naši reviji preizkusili julija 2005. Enak je tako po velikosti oziroma ohišju kot po hitrosti tiskanja, le opremljen je malce slabše. Takrat je šlo za enega izmed manjših barvnih laserskih tiskalnikov, a danes že sodi v povprečje. Povprečna hitrost tiskanja je malo več od navedenih osem strani na minuto. Za Monitorjevo naslovnico v formatu PDF je potreboval malo več kot pol minute, oziroma sedemintrideset sekund, za Photoshopovo bitno datoteko pa le šest sekund manj. Prvo stran je po daljšem premoru natisnil v petindvajsetih sekundah in to niti ni tako slabo. Za dolgo, petdeset strani obsegajoče besedilo je potreboval šest minut in štiriindvajset sekund; to je v primerjavi z nekaterimi tekmeci cela večnost, saj nekateri (tudi cenejši) barvni laserski tiskalniki isto besedilo natisnejo v slabih treh minutah. Tiskalnik pač enako hitro tiska barvno in črno-belo, pri čemer slednje zato izpade počasi. Zmoti tudi občasno dolga samodejna kalibracija tiskalnika.
Pri modelih CM1015 in CM1017 gre dejansko za eno in isto napravo, le da je CM1017 dodan še omrežni vmesnik (CM1015 ima le USB 2.0), bralnik pomnilniških kartic in barvni zaslon (ki je pri CM1015 črno-bel). Vse drugo je povsem enako, od hitrosti do kakovosti tiskanja, tudi gonilniki so enaki. Največji razlog za nakup dražje različice bo za večino kupcev po vsej verjetnosti omrežni vmesnik.
Nashuatecov barvni laserski tiskalnik C7521n naj bi bil namenjen manjšim poslovnim okoljem in v tej vlogi se tudi dobro znajde. Po merah in masi ne odstopa od povprečja v svojem razredu, od starejšega Nashuateca C7417 je en kilogram težji, mere so pa enake. Tudi sicer je tiskalnik zelo podoben predhodniku. Na zgornji strani imamo statusni zaslonček LCD z nekaj osnovnimi nastavitvami. Kasete z barvilom se vstavijo pod pokrov na zgornji strani; zanimivo, da je daleč največja rumena. Pograjati moramo omrežne gonilnike, ki so počasni in nič kaj dosti prijazni do uporabnika, saj smo morali v Oknih ročno poiskati tiskalnik na mreži (poleg omrežnega vmesnika je dodan še USB). V predal lahko naložimo do 530 listov, dodatnih sto lahko damo v večnamenski podajalnik, celotno zmogljivost pa lahko s predali povečamo do 1690 listov; to je daleč največ v tem razredu. Med dodatno opremo najdemo vse, od vgrajenega diska (velikosti dvajset GB) do vmesnikov WLAN, bluetooth in firewire.
Izmed Lexmarkovih večnamenskih naprav smo preizkusili model X340. Gre za najosnovnejšo lasersko večnamensko napravo, namenjeno predvsem rabi v manjših (domačih) pisarnah. Lexmark X340 je tako kombinacija črno-belega laserskega tiskalnika, ki premore ločljivost 600 pik na palec, optičnega bralnika in faksirne naprave oziroma modema.
Okijev najnovejši tiskalnik je najcenejši tiskalniki, ki zmore tudi tiskanje velikosti A3. Ugodno ceno laže doseže, ker uporablja tehnologijo LED in ne dražje "prave" laserske tehnologije. Ima pa ta tehnologija tudi nekaj negativnih lastnosti, denimo ločljivost (v tem primeru 600 pik na palec), ki se je programsko ne da izboljševati.
Novi Canonov barvni laser i-Sensys LBP5300 je na prvi pogled zelo preprost, s ceno 1321 evrov pa že sili v razred dražjih tiskalnikov. Skoraj enak je Hewlett-Packardovemu modelu Color LaserJet 3800 (tako po ceni kot po tehničnih zmogljivostih), kar ne čudi, saj HPjev model izdeluje prav Canon.
Canon LaserShot LBP-2900 je mlajši brat Canona LBP-3000, ki smo ga pred časom (05/2005) že opisali. Gre za najosnovnejši Canonov črno-beli laserski tiskalnik, namenjen predvsem za rabo doma. Na videz sta LBP-3000 in LBP-2900 povsem enaka, le da smo pri LBP-2900 prikrajšani za prozorni pokrovček, ki ščiti papirje v podajalniku pred prahom. Tiskalnik tako nima predalnika za papir, zgolj podajalnik za 150 listov. Za papir manjših formatov skrbi še dodatni večnamenski podajalnik za posamezne liste oziroma kuverte. Tudi v lastnostih samega tiskalnika ni večjih razlik, če ga primerjamo s predhodnikom, le v hitrosti tiskanja, ki je 12 izpisov na minuto. Močnejši model zmore na minuto izpisati le dva lista več.
Samsung je v razredu malih barvnih laserskih tiskalnikov predstavil pravega posebneža, malčka CLP-300. Gre za trenutno najmanjši barvni laserski tiskalnik, za katerega je Samsung dobil tudi oblikovalsko nagrado "Red dot design award" (kljub temu da je videti kot, hm, vsak drug tiskalnik, čeravno ne barvni).
Arhiv
Po kategorijah