Počasno nadaljevanje
Apple je letos postregel z nekaj presenečenji, a nadgradnje rednih telefonov vsekakor ni med njimi. Preizkusili smo iPhone 8 in 8+, ki ju od predhodnikov lahko loči le najstrožje oko.
Apple je letos postregel z nekaj presenečenji, a nadgradnje rednih telefonov vsekakor ni med njimi. Preizkusili smo iPhone 8 in 8+, ki ju od predhodnikov lahko loči le najstrožje oko.
Ni še dolgo tega, kar je kazalo, da bodo tablice zavzele svet in povozile (vsaj) prenosne računalnike. Danes je jasno, da je to tržišče bolj ali manj mrtvo, tisti, ki so si tablico kupili, jo imajo, večina pa raje uporablja velik telefon. Dobro se prodajajo le še Applovi iPadi in pa – cenejše »kitajske« tablice.
Po pametnih telefonih, urah, zapestnicah, avtomobilih, domovih in še čem, so zdaj prišli na vrsto tudi obliži. L’Oreal je predstavil pametni obliž, ki meri izpostavljenost uporabnika sončnim žarkom in potrebo po zaščitni kremi.
E-bralniki so kategorija, v kateri že leta prevladuje Amazonov Kindle, a ne drži, da je popolnoma brez konkurence. Eno bolj prepoznavnih podjetij s svojimi e-bralniki in lastno knjižnico knjig je Kobo.
Ni dolgo tega, kar smo preizkusili Telemachovo mobilno aplikacijo za televizijo, D3GO, in pri tem izpostavili zastarel uporabniški vmesnik. No, D3GO je preteklost, Telemach po novem ponuja EON UG.
Navajeni smo že, da se na daljše vožnje z avtomobilom ne podajamo več s kupom papirnih zemljevidov, ki bi jih razpirali na vsakem manj očitnem križišču. Uporabljamo namreč digitalne zemljevide in celo navigacijo. Čas je, da si podoben luksuz omislimo tudi v naših gorah.
Videti je, da nas danes bolj zanimajo telefoni, ki postajajo podvodni, kot fotoaparati, ki znajo biti podvodni že od nekdaj. Toda, pozor, če hočemo fotografirati pod vodo, vodoodporni telefon še vedno ne bo prava izbira, še posebej ne, če bi to radi počeli v morju. Za to poletno zabavo bomo še vedno potrebovali podvodni fotoaparat ali pa ohišje, ki bo neprodušno zaprlo običajnega. Kar nekaj izdelovalcev ima za svoje stranke na voljo tudi take modele, nekateri jih imajo celo več. Med njimi je tudi Nikon.
Konec lanskega poletja smo se pri Monitorju vozili z Renault Zoe, spodobnim električnim avtomobilom »za običajne ljudi«. Leto je naokoli in na testiranje smo dobili nadgrajeno različico Zoe z dvakrat zmogljivejšo baterijo.
Komunikacijska orodja za skupine so trenutno vroča, vodilnemu Slacku se poskuša približati množica novincev. Med njimi je tudi podjetje Doist (iz Čila!) z aplikacijo Twist.
Apple je kot vsako leto doslej v začetku poletja napovedal novo različico operacijskega sistema za mobilne naprave, iOS 11. Letošnja posodobitev ni zgolj osvežitev sistema, saj prinaša pomembne novosti, ki bodo predvsem tablice iPad popeljale korak bliže zmožnostim prenosnikov, predvsem pa poslovnim uporabnikom. Obenem zagotavlja združljivost s starejšimi napravami, tja do telefona iPhone 5S.
Ob pomoči pametnih tipal lahko v domačem stanovanju ali hiši učinkovito poskrbimo za varnost, predvsem pa za avtomatizacijo delovanja, kar prispeva k udobju, pa tudi prihranku pri stroških, zlasti za energijo. Fibaro HomeKit je družina izdelkov, ki nas varuje pred nepridipravi, nespametno rabo energije (hlajenje pri odprtih oknih?) in celo poplavami. V tej izvedbi ekskluzivno v kombinaciji z izdelki družbe Apple in njihovo platformo za pametne hiše, HomeKit.
Smanos je na področju alarmnih sistemov za varovanje nepremičnin razmeroma mlad, ponuja pa zanimiv komplet X500 po privlačni ceni, ki zna skoraj vse, kar znajo drugi alarmni sistemi. A lahko bi bil še boljši, bolj v duhu današnjih naprav za povezane in pametne hiše.
Popularizacija tehniških ved in poklicev v zahodnem svetu že vrsto let ni le prednostna naloga, temveč tudi prava poslovna priložnost. Znamenite in tudi malo manj znamenite fakultete tekmujejo med seboj v privabljanju študentov (in njihovega denarja), najboljši pa se lahko nadejajo vabljivih ponudb. Lego se kot vodilni izdelovalec igrač že vrsto desetletji ukvarja s popularizacijo znanosti. To je še posebej vidno iz robotskih kompletov, katerih zadnji predstavnik je Lego Boost.
AMDju je po več letih poskusov vendarle uspel veliki met. Procesorji Ryzen so tisto, kar smo uporabniki dolgo čakali. Zmogljivi in cenovno dostopni procesorji, primerni za praktično vsakogar in vse žepe. Tokrat smo preizkusili po dva novinca iz družin Ryzen 5 in Ryzen 3.
Vsi sanjamo o velikih zaslonih, ki bi jih bilo mogoče enostavno prenašati – izdelovalci telefonov že razvijajo take, ki se zvijejo v svitek. Že danes pa si lahko omislimo projektor, ki gre praktično v žep.
Stabilizacija video posnetkov je ponavadi najbolj zaželena komponenta video produkcije in za marsikoga trd oreh – kako doseči najboljše rezultate, ni enostavno odgovoriti.
Že dolgo vemo, da so pametni telefoni v resnici računalniki v malem. Kaj pa, če bi jih lahko zares uporabljali kot pravi računalnik? Nazadnje je v tej smeri poskušal Microsoft, pa mu ni uspelo. Bo uspelo Samsungu?
Leto in pol bo tega, kar smo preizkusili takrat nič manj kot revolucionarno rešitev takratnega Simobila – storitev, ki ponudi »stacionarni« internet kar po zraku, prek omrežja LTE. Isto podjetje zdaj pod novim imenom »po zraku« ponuja tudi televizijo.
Samsung je konec lanskega leta predstavili kamero za zajem 360-stopinjskega videa, po komaj pol leta pa smo v laboratorij že dobili njeno nadgradnjo.
Narediti usmerjevalnik, ki bo pritegnil pozornost, je težko. To vedo vsi izdelovalci, saj kar tekmujejo v tem, kdo bo kupce pritegnil z agresivno obliko. Turris Omnia je ubral drugačno pot.
Pametne ure niso, in morda tudi nikoli ne bodo, zavzele sveta, kot so ga že pred časom pametni telefoni. Kar pa ne pomeni, da se je razvoj na tem področju ustavil. Nasprotno, na voljo so vedno nove različice, tudi tistih proizvajalcev, katerih šefi javno razglašajo, da vanje ne verjamejo.
Pionir navidezne resničnosti je podjetje Oculus, vsaj tako je že kar nekaj let razvidno iz novinarskih prispevkov o tej tematiki. Toda to je teorija, v praksi pa je pravi pionir Samsung, ki je lani svojim telefonom Galaxy S7 priložil očala Gear VR.
Področje tablic lahko v grobem razdelimo na dva dela – izredno poceni naprave Android in Applov vse večji nabor iPadov. Pri tem smo zdaj dobili še četrto velikost zaslona.
V Googlu so pred leti napovedali, da bo Android vsako leto deležen večje prenove. Tega ritma se še držijo in na nedavni razvojni konferenci so naznanili letošnjo prenovo s številčno oznako 8.0, ki ji bo po znanem receptu pripadlo še ime s sladico, tokrat na črko »O«. Z dovolj sodobno napravo jo že lahko preizkusimo.
Pametni telefon postaja osrednja naprava, s katero delamo, se učimo in zabavamo. Vedno je pri roki, pripravljen na ukaze in izpolnjevanje želja. Vsi večji ponudniki take ali drugačne zabave se zavedajo njegove priročnosti, zato pridno izdelujejo in posodabljajo aplikacije zanj. Legalnim razpečevalcem zabave se z enako vnemo pridružujejo tudi kolegi s sive strani.
Ko so ponudniki interneta in televizije zaradi plačljivosti kanalov hiše ProPlus samodejno podražili pakete in uporabnikom niso dovolili odločati o tem, ali bodo POP TV in Kanal A sploh gledali ali ne, je završalo. Posamezniki so od besed prešli k dejanjem in si poiskali alternativno pot do vsakdanjega televizijskega »fiksa«. Ena izmed njih sliši na ime Alternet.
Google Earth ima že častitljivo dolgo brado in se je v petnajstih letih delovanja že precej spremenil in napredoval. Zadnja posodobitev pa je prinesla novosti, ki si zaslužijo poseben pregled. Končno je Google Earth mogoče uporabljati brez posebne aplikacije, torej kar neposredno iz brskalnika. Prav tako si lahko Ljubljano in Ankaran ogledamo v treh razsežnostih.
Navajeni smo že, da se v mobilni telefoniji cene nižajo, kadar se ne nižajo, pa se vsaj ugodnosti večajo. Več minut, več gigabajtov, več točk. In vedno več ponudnikov mobilne telefonije, takih in drugačnih.
Elektrika v avtomobilih je že toliko napredovala, da za primestno vožnjo postaja realna alternativa avtomobil z notranjim izgorevanjem. Enako velja tudi za električne skuterje, a tam je še ena alternativa – štirikolesni električni skuter.
Ta mesec smo od HPja dobili nekaj zanimivih naprav, najmanj vpadljiva je majhen namizni računalnik serije Prodesk, ki ga lahko skrijemo skoraj kamorkoli.
Arhiv
Po kategorijah
Po avtorjih