Računalnik v zaslonu
Ta mesec smo v laboratoriju gostili računalnik, za katerega so nas sodelavci spraševali, ali gre morda za novi Apple. V resnici smo preizkusili HPjev novi vse-v-enem, model Pavilion 27 AiO.
Ta mesec smo v laboratoriju gostili računalnik, za katerega so nas sodelavci spraševali, ali gre morda za novi Apple. V resnici smo preizkusili HPjev novi vse-v-enem, model Pavilion 27 AiO.
Pogoni SSD so bili zadnja leta navzgor omenjeni s hitrostjo vodila SATA. Vsi boljši modeli so se ustavili pri hitrostih prenosa okoli 560 MB/s. Novi rod pogonov, ki za pretakanje podatkov od pogona SSD do procesorja (in nazaj) izkorišča vodilo PCIe Gen3 x4, pa to mejo premika više, bistveno više.
Po govoricah sodeč se področje akcijskih kamer zadnjih nekaj let umirja, a v Sonyju kljub temu razvijajo in predstavljajo nove modele. Vrhunec ponudbe predstavlja novi FDR-X3000.
Po spletni trgovini in gostovanju spletnih storitev v oblaku je Amazonu s pametnimi zvočniki Echo in pomočnico Alexa uspel naslednji velik met. Kaže, da je ustvaril povsem novo kategorijo izdelkov, ki jih zdaj posnemajo domala vsi tekmeci. Gre resnično za novo računalniško kategorijo ali zgolj za modno muho z omejenim namenom in uporabnostjo?
Pametne ure se niso tako zelo prijele, kot so upali izdelovalci, »umrle« pa tudi niso. Zares z njimi služi le Apple, kljub temu pa novosti še vedno kapljajo tudi na »neapplovski« del trga. Preizkusili smo najnovejšo Gear S3.
Operacijski sistem, ki smo ga tokrat priložili na naš DVD.
V zadnjem letu smo preizkusili nekaj električnih avtomobilov, vse več jih opažamo tudi na naših cestah. Se pa tehnologija razvija, počasi prihajajo tudi modeli z nekoliko večjim dometom. Tako možnost po novem pozna tudi mali BMWjev i3.
Z izidom osrednjih procesorjev Ryzen je družba AMD dobesedno vstala od mrtvih. Po osemjedrniku smo v Monitorjevem laboratoriju preizkusili še šest- in štirijedrnik iz družine Ryzen 5. Tudi ta procesorja sta pravi zverini, kar ne preseneča, saj je AMD zanju uporabil strojno zasnovo sedmice.
Brezžični usmerjevalniki postajajo z leti vedno hitrejši, domet pa se zaradi različnih dejavnikov praktično ne spremeni. Ena izmed možnih rešitev so tako imenovani »mesh« usmerjevalniki, ki se med seboj povežejo brez žic.
Zdravstveni pripomočki povezani s sodobnimi mobilnimi napravami, zlasti telefoni, se množijo kot gobe po dežju, obenem pa postajajo vse bolj sofisticirani in zmogljivi. Tokrat smo imeli na testu medicinski pripomoček v pravem pomenu besede, merilnik sladkorja v krvi, ki ga povežemo s pametnim telefonom Android.
Povečano resničnost bomo v praksi doživeli različno, tudi v obliki nekoliko nagrajenih pametnih telefonov, ki se bodo ob pomoči računalniškega vida in posebnih tipal bolje znašli pri prepoznavi okolice uporabnika, zlasti v zaprtih prostorih. Lenovo je s telefonom Phab 2 Pro prvi zaplesal po taktu tehnologije Tango, ki jo je razvila družba Google. Ta prinaša povečano resničnost tako rekoč skoraj v vsak žep.
Tako kot smo navajeni, da vsako leto ugleda luč sveta nov iPhone, je že običajno, da z nestrpnostjo čakamo tudi novo Samsungovo Galaksijo. Tokratni Galaxy S8 je bil verjetno najtežje pričakovan izdelek tega korejskega velikana.
V svetu digitalnih televizorjev so stvari bolj ali manj jasne. Če želimo res dober televizor, kupimo takega z matriko ločljivosti 4K, sistemom Android TV, po možnosti čim bolj natančno osvetlitvijo LED in iz enega vrhnjih segmentov ponudbe. Tisti, ki pri sliki ne želijo sklepati kompromisov, pa naj sežejo globlje v žep in si kupijo televizor z matriko OLED.
Petnajst let je že, odkar je luč sveta ugledal prvi Segway PT, »osebni transporter«, ki je deloval na baterije, računalniki, tipala in žiroskopi pa so ga držali pokonci. Dolga leta je bil predrag, da bi si ga privoščili navadni smrtniki, lani pa so trg preplavile podobne naprave za zmerno količino denarja. Zdaj se v ta cenejši svet podaja tudi izvirnik.
Prihodnost računalništva so tablice. Prihodnost računalništva so hibridni prenosniki. Prihodnost računalništva so tablice, ki so dejansko hibridni prenosniki. Mogoče niti ne.
Kickstarterjeve kampanje za nabiranje denarja so v zadnjih letih dobra reklama za drobno podjetništvo. Ti projekti so tako priljubljeni, da so vzcvetele podobne pobude, kot sta IndieGogo in nekoliko bolj osebni GoFoundMe, v Sloveniji pa smo bili priča startaj.si in Adrifund.
Pogoni SSD vse lažje najdejo pot v osebne in prenosne računalnike. Razlogov »za« je vsekakor veliko, pa tudi njihove cene niso več tako zelo zasoljene. Da je odločitev za vgradnjo pogona SSD povsem logična izbira, dokazuje tudi tokratni preizkus štirih novih pogonov.
Uganete, kdaj je AMD nazadnje predstavil povsem novo arhitekturo procesorjev? Pisalo se je leto 2012. No, marca 2017 je podjetje odprlo novo poglavje v svoji bogati zgodovini. Sodeč po videnem, zna ime Ryzen zapisati v svoj dnevnik z zlatimi črkami.
Androidne tablice se niso med uporabniki nikoli prijele tako kot telefoni – še posebej pri tablicah višjega razreda je prvi izbor skoraj vedno Apple iPad Pro, vsa druga konkurenca daleč zaostaja. Samsung poskuša z Galaxy Tab S3 dokazati, da lahko tudi tablica z Androidom enakovredno tekmuje z Applovim paradnim konjem
Platforma Android TV je že nekaj let v senci drugih Googlovih podvigov. Za »svojo« so jo vzeli predvsem izdelovalci pametnih televizorjev (med katerimi vodita Sony in Philips), namenskih škatlic z Android TV, ki TVju »dodajo pamet«, pa je malo. Med izdelovalci teh vodita Nvidia, ki je pred dvema letoma predstavila Shield Android TV.
Synology je lani presenetil z lastnim brezžičnim usmerjevalnikom. Vse kaže, da bodo v tem segmentu vztrajali, saj je na voljo že njegova nadgradnja.
Mobilne naprave, pametna tipala in sodobna programska oprema napovedujejo pravo revolucijo na področju zdravja. Veseli smo, da je del tega napredka tudi plod raziskav in razvoja domačega znanja. Institut Jožef Stefan je v sodelovanju s podjetjem Saving razvil inovativni prenosni merilnik EKG, ki deluje v kombinaciji s pametnim telefonom. Omogoča nenehno merjenje utripa srca in zgodnjo zaznavanje anomalij. Gre za resen medinski pripomoček, ki lahko močno pomaga pri diagnostiki in zdravljenju, nenazadnje pa tudi rešuje življenja.
Če bi sodili po različnih nagradah in priznanjih, v svetu optičnega prepoznavanja močno prednjači le ena rešitev – ABBYY FineReader. Preizkusili smo najnovejšo različico in takoj nas je navdušila.
Netatmo je eden od veteranov pametnih naprav, saj je pred leti zaslovel s svojim pametnim termostatom, kasneje pa je nabor v internet povezljivih naprav še razširil s pametno vremensko postajo, nadzornikom kakovosti zraka in varnostno kamero. Slednjo smo preizkusili tudi sami.
Ena večjih polemik okoli novega iPhonea je bila (oziroma je še) opustitev klasičnega izhoda za slušalke. Na preizkus smo sedaj dobili še Applov uradni odgovor, brezžične slušalke, imenovane Airpods.
Monitor se več kot petindvajset let ukvarja z računalniki in povezanimi tehnologijami, zato je že zelo dolgo na voljo tudi v digitalnih oblikah. Spet je na voljo tudi na prenosnih napravah iOS in Android, nov je tudi spletni bralnik.
Procesorji z vgrajeno grafiko so dosegli nov mejnik. Novi AMDjev zastavonoša namreč zmore cel »teraflop« matematične moči.
Apple je podjetje, ki izdeluje in živi pretežno od telefona iPhone, občasno pa vendarle še izdelajo tudi kak računalnik. Tako smo preizkusili najnovejšo stvaritev iz tega področja – novi MacBook Pro.
Invazija inteligence na elektronske igrače se nadaljuje. Pametni ljudje vsepovsod si želijo pametnih telefonov, žarnic, opekačev, hladilnikov in, ne nazadnje, kamer.
V znanstvenofantastičnih filmih, sploh seriji Zvezdne steze, smo se privadili zamisli, da se bomo z računalniki pogovarjali. Počasi res gremo v to smer.
Arhiv
Po kategorijah
Po avtorjih