Za ekološko ozaveščene
Ob uspehu malih in poceni prenosnih računalnikov se je resno treba vprašati, čemu na namizjih večinoma še vedno kraljujejo procesorsko izjemno močne, a energijsko zelo požrešne naprave.
Ob uspehu malih in poceni prenosnih računalnikov se je resno treba vprašati, čemu na namizjih večinoma še vedno kraljujejo procesorsko izjemno močne, a energijsko zelo požrešne naprave.
Pred nekaj meseci sem se z velikim veseljem loti Microsoftovega urejevalnika videa Live Movie Maker - in ostal razočaran. Tokrat sem s precej manjšimi pričakovanji namestil Pinnaclov VideoSpin in doživel presenečenje.
Microsoft je pred časom predstavil svojo vizijo uporabniškega vmesnika prihodnosti, zaradi katerega je po spletnih straneh, ki se ukvarjajo s računalništvom, kar završalo. Nič čudnega, saj gre za na videz zelo zanimiv izdelek, rekli bi lahko celo, da je "kul". Tako imenovani Surface je pravzaprav miza, katere površina je velik računalniški zaslon, občutljiv za (večkratni) dotik. In kako se obnese?
Oblikovalci spletnih vmesnikov, programerji, pa seveda tudi tisti, ki so hkrati oboje, se pogosto srečamo s problemom izdelave prototipov. Nekateri skiciramo na papir, drugi mahajo z rokami, spet tretji pa se usedejo za računalnik in začnejo oblikovati stran/program v priljubljenem orodju, ki ga tudi sicer uporabljajo za oblikovanje/programiranje. Vsi pa se strinjamo, da so vse te metode slabe.
Delo na različnih računalnikih. Uspešna sinhronizacija datotek, ki naj bodo tudi vedno na razpolago. Sodelovanje pri projektih in skupinsko delo. Sodelovanje na daljavo. Komunikacija med (fizično oddaljenimi) člani delovne skupine, po možnosti v živo. Vse to so zahteve (želje), ki jih je v praksi v računalništvu precej težko uresničiti zadovoljivo, preprosto in z ne preveč odrekanja. Tokrat si bomo ogledali, kako si to domišlja Microsoft.
Če je v poslovnem svetu Microsoftov Outlook povsem očitno kralj elektronske pošte, je pri domači elektronski pošti gneča veliko večja. Outlook Express, Live Mail, Mozilla Thunderbird, Mail na OS X dobivajo konkurenco, ki poskuša s pošto narediti več in lažje in jo približati spletu.
O robotih v Monitorju še nismo kaj dosti pisali, saj jih za domačo rabo skoraj ne najdemo, kljub napredni tehnologiji na tem področju. Na preizkus pa smo dobili spletno kamero, ki je pravzaprav mali robotek, ljubkovalno imenovan Rovio.
Igre in druženje sta dve najbolj priljubljeni spletni dejavnosti. Z malo domišljije je mogoče oboje združiti in posledica je spletno mesto, kamor bomo radi zahajali ob samotnih zimskih večerih. Če bodo avtorji do takrat odpravili napake, ki igralno spletišče trenutno tarejo, seveda.
Tudi največjim tv fanatikom gotovo ni prav nič v veselje čakati in klikati datoteke torrent, ko se pojavi nov del priljubljene nadaljevanke (saj vem, to je prepovedano in tega tako ali tako ne počnemo).
Moderni mini prenosniki, "netbooki", so uvedli koncept hitrega zagona sistema, ki zagotavlja predvsem domala takojšen dostop do interneta, krajevnih in spletnih storitev. Toda s primerno programsko opremo lahko enako dosežemo tudi pri drugih računalnikih, zaradi skromne potrebe po sredstvih, denimo, tudi precej starejših prenosnikih. To ponuja operacijski sistem Xandros Presto.
Večpredstavna konvergenca računalnikov in televizorjev dobiva nove razsežnosti s platformo Network Media Tank (NMT). Njen najbolj znani predstavnik je večpredstavni predvajalnik Popcorn Hour, ki daje tej skupini izdelkov povsem nov pomen. Izdelek, ki prinese nasmešek na obraz.
V domačem okolju imamo vse več zvočnega, slikovnega in video gradiva v digitalni obliki. Lahko si vse skupaj ogledujemo na računalniku, toda želja je, da bi to spremljali v dnevi sobi, na domačem televizorju. A kaj, ko za potrebujemo eno ali več naprav, to pa je drago in pogosto zapleteno. Toda je tudi enostavnejši način. T2 ga je poimenoval Moj Avditorij.
Rdeče-zeleni dvoboj na trgu grafičnih kartic se nadaljuje. Letošnji preizkusi grafičnih kartic so kazali na zanimivo dogajanje v grafičnem svetu, ki ga je v nižjem in srednjem segmentu dobival AMD, v najvišjem pa je z zadnjimi rešitvami kraljevala Nvidia. Tokrat je bil na vrsti za preizkus zgornji srednji razred in rezultat je povsem nepričakovan: bilo je neodločeno.
Mali, lahki prenosniki so postali že dokaj razširjeni. So namreč odličen način za dostop do spleta povsod, kjer lahko pridemo do brezžičnega omrežja. A uporabniki si želimo še več - tako so začeli izdelovalci v same prenosnike vgrajevati še modeme HSDPA za dostop do spleta povsod, kjer imamo dostop do mobilnega omrežja.
Nezaželena elektronska pošta je ena največjih nadlog današnjega spleta in brez ustreznega ukrepanja je povprečen elektronski predal kaj hitro neuporaben. Naš elektronski poštni naslov lahko uide v roke "spamerjev" tudi tako, da spletišče, kamor smo se nekoč prijavili s tem spletnim naslovom, proda svojo zbirko uporabnikov ali pa jim podatke preprosto ukradejo. Rešitev? Lažni e-naslov.
V storitvah priljubljenega spletišča ljubiteljev glasbe Last.fm lahko uživamo tudi s pametnih telefonov, ki uporabljajo programsko podlago Symbian S60 3. ali 5. izdaje.
V pisarni z desetimi računalniki je le na enem izmed njih priključen optični bralnik USB, vendar dostop do njega občasno potrebuje večina zaposlenih. To je seveda za uporabnika tistega računalnika zelo moteče. Rešitev? Deljenje naprave USB, ki ga omogoča programska oprema USB Over Network.
Predstavitve so danes precej pogosto rabljen pripomoček, ki pomaga, da svoje zamisli in projekte na digitalen način predstavimo širšemu občinstvu. Za njihovo izdelavo imamo na voljo kar nekaj (bolj ali manj) primernih orodij, po novem tudi spletnih.
S svojo črno eleganco, z dodatkom poliranega aluminija in nenavadno obliko je Harmony 1100 bolj statusni simbol kot daljinec. Tipk skoraj nima, saj naprave z njim upravljamo preko zaslona, občutljivega za dotik. To bo nekatere navdušilo, druge pa odvrnilo kot nekoliko nepraktično.
Finski izdelovalec mobilnih telefonov Nokia se je preprosto moral vključiti v boj med izdelovalci naprav z zaslonom, občutljivim za dotik. Aparat z imenom 5800 XpressMusic so napovedovali že od lanske jeseni, zdaj je končno na voljo tudi pri nas. Preverili smo, koliko jim je uspel prvi poskus.
Pri Nvidii je marketinški oddelek očitno bistveno uspešnejši od razvijalskega, saj so zadnjo v vrsti grafičnih kartic, GeForce GTS 250, ki tokrat zapolnjuje spodnji srednji razred teh izdelkov, privlekli iz naftalina. Gre namreč le za v lepšo embalažo in z novim imenom opremljeno kartico GeForce 9800GTX+, pa še ta ima doooolge korenine. Reciklaža, torej. V časih, ko je razvoj presneto draga reč, imajo takšne poteze vse večji smisel.
Brisanje podatkov na podatkovnih nosilcih (večinoma diskih) je sila preprosta stvar. V programu za upravljanje datotek izberemo mape in datoteke, ki se jih želimo znebiti, pritisnemo tipko delete in delo je opravljeno. Če smo zbrisali kaj za nas obremenjujočega, smo srečni, da tega ni več. Kakšna kolosalna zmota!
Mlado podjetje Pano Logic omogoča selitev namiznih računalnikov v podatkovne centre, s čimer se močno zmanjša strošek upravljanja osebnih računalnikov v poslovnem okolju, ne da bi bili uporabniki zaradi tega prikrajšani. Začenja se obdobje pravih virtualnih PCjev.
Flash pomnilniki so do nedavna doživljali nepredstavljiv napredek. Velikost pomnilnikov USB ali ključkov se vsakih nekaj mesecev podvoji, hitrosti branja in pisanja se držijo na samem robu zmogljivosti standarda USB 2.0, vse skupaj pa je zapakirano v "žepu prijazno" obliko.
Ob množici predvajalnikov digitalnih vsebin na trgu bi se skrajno generično poimenovani WD HD TV hitro izgubil, če ne bi imel dveh prednosti - prepoznavne blagovne znamke izdelovalca diskov Western Digital in izjemno nizke cene.
Ubiquity je eksperimentalni vtičnik za Firefox, ki so ga zasnovali pri Moziili in ki po besedah avtorjev povezuje splet s pomočjo besed. Omogoča, da s preprostimi besednimi ukazi sprožimo različne spletne storitve in nemudoma zagledamo rezultat. Tako naj bi izboljšali uporabniško izkušnjo spleta, ki z razdrobljenimi storitvami od uporabnika zahteva, da skače od storitve do storitve.
Poleg ključavnic na vratih stanovanja, avtomobilu in kolesu Lenovo tokrat ponuja tudi ključavnico na prenosnem disku USB. Sodeč po zunanjosti, ki se zgleduje po vohunskih pripomočkih iz filmov, bi lahko pravkar padel iz žepa samemu James Bondu ali kakemu bližnjevzhodnemu teroristu.
Deljenje naprav USB med več uporabnikov je pogosta težava, s katero se prej ali slej sreča vsak, ki ima vsaj dva računalnika. Če kupujemo nove naprave, potem je smiselno vložiti denar v omrežne vmesnike, sicer pa si lahko pomagamo z Belkinovim omrežnim razdelilnikom.
Video nadzor je realnost našega vsakdanjega življenja. Nevidne oči kamer nas nadzorujejo na mestih, kjer bi jih najmanj pričakovali: na ulicah, v trgovinah, celo na delovnem mestu. Preizkusili smo preprosto nadzorno kamero, da bi nas lahko vsakdo nadzoroval tudi v popolni temi.
Kot smo ugotavljali že pri primerjavi razvoja projektorjev Panasonic v decembrski številki, so projektorji s tehnologijo LCD v zadnjih dveh letih naredili velik razvojni skok in se lahko že enakovredno merijo s precej dražjimi projektorji v tehnologiji DLP. Kakovost gre predvsem na račun bistveno višjega kontrasta, ki pa ga projektorji dosegajo z majčkeno zvijačo, z avtomatsko zaslonko v objektivu, ki sproti (50- ali 60-krat na sekundo!) prilagaja svetilnost objektiva in s tem umetno zvišuje kontrast.
Arhiv
Po kategorijah
Po avtorjih