Video za telebane
Pri urejanju videa Windows krepko zaostaja za Mac OS/X in Linuxom, vsaj če se omejimo na priložene in proste programe. Bo Microsoftov Live Movie Maker to spremenil?
Pri urejanju videa Windows krepko zaostaja za Mac OS/X in Linuxom, vsaj če se omejimo na priložene in proste programe. Bo Microsoftov Live Movie Maker to spremenil?
Ker je KDE 4 načrtovan in napisan popolnoma na novih temeljih, ki nimajo skoraj nič skupnega s prejšnjimi izdajami, je razloge za omenjene pomanjkljivosti laže razumeti. Razvijalci so pljunili v roke in v enem letu namizje zelo dodelali in mu dodali tudi veliko novih funkcij. Pravijo, da jim je v vsega dveh letih, predvsem zaradi velikega števila novih razvijalcev, uspelo doseči napredek, za katerega so v prejšnjih izdajah potrebovali kar osem let.
Današnji telefoni so postali pravi mali računalniki z lastnimi operacijskimi sistemi. Z večanjem zmogljivosti telefonov pa se je žal povečala tudi kompleksnost njihove uporabe in neveščim uporabnikom povzroča nemalo preglavic. Tako so se počasi začela na trgu pojavljati orodja, ki tem uporabnikom omogočajo podporo z neposredno povezavo tehnično izkušenega človeka na njihov telefon. Eno izmed njih je LogMeIn Rescue + Mobile.
Mobilnikov, ki imajo vgrajen vmesnik WLAN, je v zgornjem cenovnem razredu kar precej. Brezžični omrežni vmesnik se v telefonu uporablja predvsem za to, da prihranimo nekaj denarja pri brskanju s telefonom po spletu. Z domiselnimi programi pa lahko postane še precej bolj uporaben.
Splet je privlačen medij za predstavitev raznovrstnih informacij, vendar še vedno postavlja visoke ovire za objavo oblikovanih publikacij, izvirno pripravljenih za tisk, kjer je pri predstavitvi nadvse pomembna zvestoba reprodukcije. Nekateri te ovire presegajo in celo nadgrajujejo.
Ljubitelji digitalnih satelitskih sprejemnikov nemškega izdelovalca Dream Multimedia so dolgi dve leti nestrpno čakali na sprejemnik z visoko ločljivostjo. Malo pred koncem leta smo dočakali pravo hišno večpredstavno centralo, model DM 8000 HD PVR DVD. Kot smo se po temeljitem preizkusu lahko prepričali, so bila pričakovanja uporabnikov več kot izpolnjena in njihove sanje končno dosanjane.
Prodaja diskov SSD se v primerjavi z njihovi starejšimi magnetnimi brati počasi veča; hitrost prenosa, majhnost in odsotnost mehanskih delov so nepogrešljivi na določenih segmentih računalniške branže. Podjetje Diskeeper pa kljub temu ugotavlja, da brez defragmentacije tudi pri diskih SSD ne bo šlo.
Zadnje čase smo iz Microsoftovih raziskovalnih laboratorijev dobili kar nekaj zanimivih programov. O Photosynthu in Image Composite Editorju smo že govorili, danes pa bomo predstavili še zanimiv programček za sestavljanje kolažev.
Microsoft za Windows 7 obljublja, da bo hitrejši in boljši od Viste, vsi drugi pa nekako upamo, da bo "tisto, kar bi Vista morala biti že od vsega začetka". Preizkusili smo, kako se hitrostno in varčno obnaša prva beta različica Windows 7, primerjali pa smo z Windows XP in Vista.
Videonadzor naj bi izsledil ali celo onemogočil, v resnici pa predvsem prestrašil vse vrste nepridipravov. Zato ga imajo danes že bolj ali manj vse poslovne zgradbe, če nekoliko sežemo v žep, pa si ga že dalj časa lahko omislimo tudi doma. Da to področje obeta, kaže tudi odločitev Logitecha, da odkupi podjetje, ki se domačega videonadzora loteva z računalnikom.
Saj se še spomnite terminalov, se pravi monitorja in tipkovnice, ki so rabili komunikaciji z velikimi (mainframe) računalniki? No, danes so nekoliko manjši in rabijo komunikaciji s telefoni.
Kanadski RIM, znan po svojih pametnih telefonih Blackberry, se je odločil stopiti v neposreden boj z Applovim iPhonom. Na trgu se je pojavil prvi Blackberry z zaslonom, občutljivim za dotik, kljub temu da so še ne dolgo tega pri izdelovalcu zatrjevali, da jih ta tehnologija ne zanima.
Vse, česar se Google dotakne, se pozlati. Najnovejši poskus v tej smeri je platforma Android, programska oprema ali, če hočete, operacijski sistem za pametne telefone, s katerim naj bi spletni gigant spodmaknil stolček telefonskim gigantom, kot so Nokia, RIM in Microsoft. Prvi rezultat je pametni telefon G1, ki pri nas sicer ni naprodaj, vendar nam ga je uspelo pridobiti iz Velike Britanije.
Povezovanje računalnika in televizije je bilo še nedavno skorajda mala znanost. Potrebovali smo (dobro) grafično kartico z video izhodom, morali smo prilagajati izhodno ločljivost nizki ločljivosti televizorja, predvsem pa smo morali biti zadovoljni z bolj ali manj megleno sliko. Danes je drugače - digitalni računalnik digitalno komunicira z digitalnim televizorjem. Če le razdalja med obema ni prevelika.
Izvirnost oblikovalcev ne pozna meja. To dokazuje Canonov sublimacijski tiskalnik Selphy CP770, ki je zasnovan v obliki vedra. Res, da so nekateri tiskalniki že bili nekoliko drugačni in opremljeni z ročajem za nošenje, a Canon je šel korak dlje. Prikupna nenavadna oblika se na koncu izkaže za precej praktično zamisel.
Vsi, ki smo kdaj videli kak detektivski film, poznamo prizor, ko heroj uporabi sledilno napravo in tako odkrije skrivni štab negativcev. Take sledilne naprave so bile sprva domena domišljije, kasneje policije in podobnih agencij, končno pa si jih lahko omislimo tudi navadni smrtniki.
Ste v zadnjem času pogosto dobili podobno vprašanje? Vam to že počasi preseda? Če ste lastnik mobilnega telefona z vgrajenim sprejemnikom GPS, lahko odgovor tudi avtomatizirate - prek spletnega mesta gpsed.com.
Imate PC in ne marate Oken, morda še posebej ne Viste. Všeč pa vam je Applov OS X, vendar si hkrati ne bi želeli olajšati denarnice z nakupom "pravega Maca". Rešitev - majhen strojni dodatek, ki Applove programerje prepriča, da imajo pod sabo Applov stroj, in tako omogoča namestitev popolnoma legalnega OSX.
Priznati moram - niti malo nisem pričakoval, da bom bora dva meseca po prvem e-bralniku Kolibri v rokah držal že drugo e-knjigo. Cybook je sicer zgrajen okrog identičnega 6-palčnega zaslona podjetja E-Ink, a se od Kolibrija razlikuje v marsikateri podrobnosti.
Microsoft Live Mesh je Microsoftova rešitev vse bolj perečega problema sodobnega človeka - množice med seboj nepovezanih naprav. Microsoftova vizija je zelo daljnosežna, trenutno pa je Live Mesh v preizkusni fazi.
Računalniki danes niso več nobena redkost, saj so postali del vsakdanjega življenja sodobnega človeka. Še več, veliko uporabnikov uporablja hkrati tudi dva ali več računalnikov, ki so spričo dostopnega in razvejanega internetnega omrežja danes dosegljivi kadarkoli in od koderkoli. Takšno "razkošje" prinaša s seboj poleg številnih prednosti in možnosti tudi določene težave, izzive in želje. Recimo, sinhronizacijo dokumentov med računalniki.
Ključki USB so v zadnjih letih postali neverjetno priljubljeni. Ker imajo skoraj vedno zgolj bliskovni (flash) pomnilnik, jih uporabljamo za shranjevanje podatkov ali za poganjanje nekaterih programov. V podjetju Yoggie Security Systems pa so se stvari lotili drugače in k 128 MB pomnilniku dodali še miniaturni procesor Xscale-PXA270.
Symantecov Norton Internet Security je med poznavalci že leta skorajda sinonim za nekaj velikega, počasnega, nadležnega. No, zadnja leta se v Symantecu trudijo, da bi to podobo popravili.
Toshiba je na trgu malih prenosnikov novo ime, čeprav ima že precej izkušenj na tem področju: njihovi modeli Portege že leta spadajo med najmanjše in najlažje računalnike med ultra lahkimi prenosniki, da o njihovih pionirskih modelih Libretto niti ne govorimo. NB100 po tehničnih značilnostih ne odstopa iz povprečja konkurence, saj so si vsi današnji netbooki podobni kot jajce jajcu. Tako ima procesor Intel Atom s taktom 1,6 GHz, 1 GB pomnilnika in 120-gigabajtni disk. Zaslon z diagonalo 8,9 palca ima ločljivost 1024 × 600 pik. Ohišje je robustno, računalnik pa kljub majhnosti ne deluje krhko. Pohvaliti moramo velikost ohišja: kljub 9-palčnemu zaslonu je po merah NB100 še najbliže prvemu Asusovemu Eeeju, modelu 701. Žal so posledica tega nekoliko manjše tipke na tipkovnici in to bo motilo tiste, ki slepo tipkajo, pa tudi sledilna ploščica je dokaj majhna - se pa na dotik zelo dobro odziva. Preizkušeni model je bil opremljen s sistemom Windows XP, Toshiba pa ponuja tudi model z nameščenim sistemom Ubuntu.
Danes je vse i-nekaj ali e-nekaj. Tudi tokrat preizkušeni Inote, ki naj bi omogočal enostavno digitalno izdelavo zapiskov, tudi če ravno nimamo pri roki prenosnika TabletPC.
Da je mogoče na grafičnih procesorjih (ATI in Nvidia) tudi "računati" in jih ne uporabljati le za izrisovanje vedno lepših in vedno hitrejših 3D počasti, beremo že dalj časa. Oba velika izdelovalca sta v ta namen tudi že spisala ustrezne programske vmesnike. ATI zaenkrat še bolj "teoretično", Nvidia pa tudi v resnici.
Pisali smo že o slovenski rešitvi spletne izdelave varnostne kopije podatkov arhiviraj.si podjetja Mikrocop iz Ljubljane. Oktobra je omenjeno podjetje začelo svoje dosedanje storitve ponujati pod novo blagovno znamko Double Backup. Zdaj ponujajo dve različici, Double Backup Home za domače uporabnike in Double Bakup Pro za podjetja z večjim poudarkom na varnosti.
Pri nas nekoliko manj, čez lužo pa zelo razširjen hobi je iskanje podatkov o prednikih. Skoraj vsak od nas je kdaj, vsaj v šoli, raziskal vsaj dve ali tri generacije prednikov in narisal družinsko deblo. Na prvi pogled to ni kak dinamičen in posebno zanimiv hobi, če pa primešamo internet in družbeno stran spleta, je kombinacija zelo privlačna tudi za današnje generacije.
Je črn in tako majhen, da ga lahko spravite v žep, kljub temu pa zna vse, kar znajo veliki digitalni sprejemniki. Kaj je to?
Organizacija Mozilla je oktobra predstavila razvojno različico spletnega brskalnika s kodnim imenom Minefield (v dobesednem prevodu minsko polje).
Arhiv
Po kategorijah
Po avtorjih