Kot v starih časih
Raspberry Pi 500 je kot nalašč za otroško sobo ali domačo pisarno. Kot sta to nekoč bila ZX Spectrum in Commodore 64, »tipkovnici z vgrajenim računalnikom«.
Raspberry Pi 500 je kot nalašč za otroško sobo ali domačo pisarno. Kot sta to nekoč bila ZX Spectrum in Commodore 64, »tipkovnici z vgrajenim računalnikom«.
Prvi Mac Mini je Apple predstavil pred dobrimi 20 leti. Danes je na voljo model M4, veliko močnejša zverina.
Redko se zgodi, da imamo katero od naprav, ki jih dobimo na preizkus, možnost preizkušati dlje časa. Pametna ura Huawei Watch GT5 Pro sodi med take primere, zato smo jo izkoristili, vtise pa zbrali v ta prispevek.
Playstation 5 prav te dni praznuje četrti rojstni dan. Kljub porodnim težavam z dobavo komponent v kovidnem obdobju Sony v vsem tem času ni miroval in je hitro pripravil posodobljene, »vitkejše« različice osnovne petke. Zdaj pa je prišla na vrsto še »profesionalna« različica.
Ko dregnemo v osje gnezdo, ki se mu reče dostop do športnih televizijskih programov na slovenskih tleh, se ponudniki razdelijo v dva pola. Svetla izjema je storitev Predvajaj.si.
Letalniki/droni so postali nekaj tako samoumevnega, da ga ima že praktično vsak, ki želi imeti malo drugačen foto- ali videoposnetek. A nekaj do nedavnega še vedno niso znali, namreč postati – sebek letalniki.
Google v javno rabo občasno spusti še nedokončana eksperimentalna orodja, v zadnjem času še posebej s področja umetne inteligence. Nedavno so tako nadgradili že lani predstavljeno konceptualno orodje NotebookLM za »razgovore« na temo uporabnikovih dokumentov, ki zna odslej tudi generirati zvočne oddaje (podkaste), kjer se navidezna voditelja pogovarjata o izbrani vsebini. Rezultati so navdušujoči in osupljivo dobri.
Googlu z blagovno znamko Pixel včasih uspe, spet drugič pa ne. Telefoni so odlični, ura malo manj. Slušalke pa spet – zelo!
Microsoftov pomočnik z umetno inteligenco Microsoft 365 Copilot je dobil dolgo pričakovano podporo za slovenski jezik. Copilot v večini priljubljenih pisarniških programov razume vprašanja, predložena gradiva in pripravlja odgovore v domačem jeziku. Preseneča pa nas, da novice o podpori slovenskemu jeziku v pomočniku Microsoft za zdaj še ni uradno objavil.
Google s Pixel Watch 3 nadaljuje pot v svet pametnih ur, kjer želi konkurirati uveljavljenim igralcem, kot so Apple, Huawei in Samsung. Tretja generacija prinaša nekaj izboljšav v primerjavi s predhodnicami.
Huawei se je iz znanih in razumljivih razlogov iz proizvajalca telefonov prelevil v naprednega in inovativnega proizvajalca pametnih ur. Tu niso deležni ameriških omejitvenih sankcij in to se pozna.
Podjetje Sonos je znano po zvočnikih, ki znajo predvajati glasbo in zvok s spleta in za to ne potrebujejo povezave bluetooth, saj so povezani z domačim omrežjem Wi-Fi. Povezljivost je super, sodelovanje med njihovimi napravami deluje in v to smer gredo tudi njihove prve slušalke Sonos Ace, ampak ...
Za vse pohodnike, vrtnarje, kupce in lastnike nepremičnin ali zgolj radovedneže je na internetu na voljo brezplačna aplikacija, ki izračuna osončenost posameznih točk na Zemlji kadarkoli v letu. Brez truda lahko pogledamo stanje ob poljubnem trenutku ali izračunamo različna povprečja. S tem lahko načrtujemo poti po gorah, zgolj premislimo, v kateri del vrta bomo posadili paradižnik, ali pa, kam se izplača iti, da ne bo prevroče.
Če se nepripravljeni znajdete v tujini, lahko mobilne podatke po znosni ceni dobite brez kakršnikoli predpriprav, če le uporabljate neobanko Revolut. Zgolj nekaj klikov v aplikaciji vas loči od lokalnega paketa za deskanje po spletu. Kdor pa uporablja najdražji paket, ima vsak mesec po vsem svetu na voljo tri gigabajte podatkov, ki so v paket že vključeni. Za uporabo teh storitev potrebujete zgolj dovolj nov telefon, ki podpira eSIM. Teh je čedalje več.
Odbilo je leto 2016, ko je slovensko zagonsko podjetje med prvimi na svetu predstavilo pametni obesek Chipollo, s katerim smo lahko našli založene ključe. Leta 2021 so predstavili različico, ki podpira Applovo iskalno omrežje Find My, letos pa še različico, ki deluje v novo splavljenem Googlovem omrežju Find My Device.
Zdi se, da pri nas najbolj zatirane družbene skupine niso LGBT, priseljenci ali Romi. Ne. Kot smo ugotovili že v marčevski številki Monitorja, so to posamezniki, ki bi radi leposlovje, strokovno literaturo, tu in tam pa kar kaj pogrošnega, prebirali na e-papirju. Na namenskem bralniku. Vse to v domovini, ki menda ceni pisano besedo, predvsem pa svoje gozdno bogastvo, zaradi česar bi sklepali, da ga nerada predeluje v papir. No, pa saj ste že sami ugotovili, da se v tem uvodu motimo o popolnoma vsem.
Medtem ko resni komercialni programi zaradi svojih naprednih funkcij in profesionalne podpore ostajajo standard pri obdelavi slik, odprtokodne rešitve privlačijo s svojo dostopnostjo, prilagodljivostjo in aktivno skupnostjo uporabnikov. Preverili smo, kako se obnesejo v vektorskem, bitnem in risarskem svetu.
… sicer se bomo mi namesto vas.
Čeprav je Microsoft eden glavnih ponudnikov orodij za skupinsko sodelovanje (razvija Sharepoint in Teams), si prizadeva v boj za kupce prispevati še nova inovativna orodja. Zadnji med prišleki je programski paket Loop, ki v ospredje postavlja podatke in ne aplikacije.
Tudi tržišče pametnih/športnih ure je doseglo stopnjo zrelosti, ko je novosti treba iskati z lupo. Največkrat jih najdemo v oblikovanju, naphanosti z različnimi tipali in – bolj ali manj ugodno ceno.
Sony se zaveda, da so polnokrvni ročni računalniki precej težke naprave, za daljše igranje tudi precej neudobne, zato je izdelal namensko napravo, ki na daljavo izkorišča moč obstoječega domačega Playstation 5. Z njim pa tudi vse njegove prednosti in slabosti.
Od novembra 2022, ko je ChatGPT prvič prišel na sceno, smo bili priče številnim občudovanja vrednim stvaritvam, ki jih je naredila umetna inteligenca. Generativni boti so pisali, prevajali, slikali, računali in še kaj. Najnovejše orodje s podporo umetne inteligence, ki je že postalo viralno, je Suno, generator pesmi, ki na podlagi opisa ustvari pravo in zelo poslušljivo glasbo.
Vedno bolj so priljubljeni t. i. »lifestyle« projektorji. Naprave, ki jih lahko nekam odnesemo in si privoščimo približno kinodvoransko doživetje. Vse, kar potrebujemo, razen seveda površine za projiciranje, je običajno že zapakirano v oglato ohišje, torej zvočnik ter programska oprema za predvajanje pretočnih storitev in videodatotek. Običajno navržejo še par bombonov.
Fotografija in video sicer delita isti čut, vseeno pa se v kreativnem procesu tudi temeljito razlikujeta. Dejstvo je, če želimo dober video, je posnetke treba znati tudi razvrstiti in urediti, jih ustrezno obrezati, dodati zvok in po možnosti napise ter tudi vizualne učinke – skratka treba jih je zmontirati. Veščina montaže je vedno veljala za piko na i v kreiranju videovsebin, ki posamezne posnetke spremeni v zgodbo.
Linux ni eden, linuxov je več! Samo bolj priljubljenih distribucij je nekaj deset, medtem ko naj bi bilo vseh kar okoli 600! Vendarle med temi nekatere izstopajo v razširjenosti in – vsaj po merjenjih spletne strani DistroWatch – že nekaj let prednjači MX Linux.
Znotraj jabolčnega ekosistema obstaja rešitev, za katero je del srenje Applovih navdušencev prepričan, da pomeni manjšo tehnološko revolucijo – Apple je z uvedbo Universal Control premostil vrzel med iPadOS in macOS.
Zmogljivi urejevalniki videa so dolgo veljali za drage kose programske opreme, ki že zaradi cene niso bili dostopni vsakomur, tako da se je večina polprofesionalnih uporabnikov morala zadovoljiti z dokaj omejenimi ljubiteljskimi rešitvami ali pa so morali, vsaj če niso želeli posegati po nelegalnih piratskih rešitvah, sprejeti kar precejšen strošek.
Programi CAD imajo sloves zahtevnih programov, ki zanimajo le majhen krog profesionalcev, kot so arhitekti, strojniki in podobni profili. In vendar med njimi najdemo tudi odprtokodne ali brezplačne, ki bodo marsikomu zadostovali.
Tržišče tablic skorajda v popolnosti obvladuje podjetje, ki je ta tržni segment vzpostavilo. Za tiste, ki Applovega iPada ne želijo imeti, pa vseeno obstajajo alternative.
Moderna dnevna soba je vse prej kot enostavna za uporabo. Na televizijske aparate imamo priključene igralne konzole, zunanje predvajalnike in naprave IPTV, brezžično pa še telefone, tablice in računalnike. Če želimo dober zvok, še zvočno letev ali Hi-Fi. Na klubski mizici je kup daljincev, ki neukim uporabnikom dnevno povzročajo preglavice. Ali pa tudi ne.
Arhiv
Po kategorijah
Po avtorjih