Telefonirajmo z GPS
Razmah pametnih telefonov in drugih priročnih naprav z vgrajenimi sprejemniki signala GPS je povzročil pravo poplavo namenskega programja, ki trenutni položaj uporabnika spretno izkorišča za najrazličnejše storitve.
Razmah pametnih telefonov in drugih priročnih naprav z vgrajenimi sprejemniki signala GPS je povzročil pravo poplavo namenskega programja, ki trenutni položaj uporabnika spretno izkorišča za najrazličnejše storitve.
Kompaktni digitalni fotoaparati z izmenljivimi objektivi postajajo za velike izdelovalce vedno bolj zanimivo področje. Začelo se je s skupnim sistemom Olympusa in Panasonica, imenovanim "Mikro 4/3", take sisteme pa sta napovedala še Samsung in Sony. Od slednjega smo na preizkus dobili model NEX-5.
Drugi Applu konkurenčen tabor na področju tablic se zbira okoli Microsofta in različic Windows. Med njimi je aktivna tudi Toshiba in preizkusili smo njeno tablico Journ.e Touch.
Trenutno je čarobna beseda med televizorji danes 3D, o tem ni dvoma. Vsi izdelovalci so že napovedali 3D modele, nekaterih jih celo že prodajajo, čeprav v Sloveniji bolj ali manj še ne. Pa vendar se nekateri trudijo tudi na drugih področjih.
Uspeh Applove tablice iPad je pri tekmecih povzročil pravcato paniko. Tablični računalniki zato nastajajo domala povsod, tudi v valilnici idej družbe Google, kjer je Android najbrž najresnejši tekmec iPada. V roke smo dobili enega prvih primerkov teh naprav iz daljne Kitajske, a žal ne dosega tega, kar ponuja Apple. Najbrž bo treba počakati katerega izmed uglednejših izdelovalcev in morda tudi novo revizijo Androida.
Bral sem vaš članek o Slikanju diskov. Že pred leti sem uporabljal zelo zanesljiv Ghost 7, pa nisem prepričan, da na novejših OS sploh še pravilno deluje. Ghost 15 je samo okenska namestitev, to pa je nesprejemljivo. Le kako naj naredim "restore" na računalniku brez sistema?
Razmah digitalne fotografije je prinesel poplavo pripomočkov za urejanje tovrstnih domačih izdelkov. Začelo se je s komercialnimi programi tipa ACDSee in brezplačnimi alternativami za ceno ene poslane kartice, kot pri programu IrfanView, nadaljevalo pa z giganti kova upravljalnika fotografij Picasa, ki so pokrivali več operacijskih sistemov hkrati. Nato se je zbudila široka odprtokodna skupnost.
V svetovnem spletu se odvija vojna brskalnikov, kot ji še nismo bili priča. Po statistiki sodeč, v zadnjem času največ uporabnikov opušča stare brskalnike in izbira Google Chrome. Zakaj?
Do prihoda Apple iPada je večina tabličnih računalnikov sodila v tako imenovano skupino "Tablet PCjev", specifično hibridov, ki združujejo prenosnik s klasično tipkovnico in z zasloni, občutljivimi za dotik. Danes ima skoraj vsak večji izdelovalec prenosnikov v ponudbi vsaj en tak model, čeprav so to bolj ali manj nišni izdelki, morda tudi zaradi nekoliko višje cene od navadnih prenosnikov.
Nenadejan uspeh Apple iPada je tako rekoč čez noč spremenil tablične računalnike iz večne obljube v tržno uspešnico. V nadaljevanju leta 2010 lahko pričakujemo pravo poplavo različnih izdelkov z vseh koncev sveta, in to na zelo različnih strojnih in programskih platformah.
Upali bi si trditi, da kar precejšen del slovenske populacije živi v stanovanjih, ki so (pre)majhna. Premajhna za namestitev velikega televizorja in ločeno delovno sobo z računalnikom. Marsikje se računalnik stiska v isti sobi kot televizor. Je torej morda smiseln nakup računalniškega monitorja, ki je lahko hkrati tudi televizor, ali je bolje imeti televizor, ki bo hkrati monitor?
Ni še dolgo, kar smo poročali, da bo svetovno nogometno prvenstvo prvi veliki mednarodni športni dogodek, ki ga bodo prenašali tudi v tehniki 3DTV, pred tem pa že konec maja prestižni teniški turnir Roland Garos v Franciji. In maja smo si lahko ogledali kar dve promociji 3D televizije v Sloveniji, pravkar pa smo se tudi že v živo poigrali z eno izmed njih. Da o napovedi T-2 in Telemacha, ki bosta (oz. že) prenašala 3DTV programe, niti ne govorimo. Kratica 3D grozi, da bo v kratkem postala bistveno bolj vsenavzoča kot HD. Hej, morda celo bolj kot iPad!
Izklop analognih oddajnikov in prehod na digitalno televizijsko oddajanje se nezadržno bližata. V pomoč vsem, ki vam podrobnosti in posledice te spremembe še niso jasne, smo pripravili odgovore na bolj ali manj vsa vprašanja, ki bi se vam lahko porodila ob razmišljanju o "digitalnem".
No, v resnici ne bomo šli v Las Vegas, si bomo pa zato nekoliko podrobneje ogledali istoimenski Sonyjev program za urejanje video vsebin, ki je v deseti različici in z oznako HD pred kratkim ugledal luč sveta.
Včasih se zdi, kot da smo v zahodnem svetu odvisni od naprav, ki se tako ali drugače povežejo s spletom. Če vmes posežejo še pametni telefoni, pa še toliko bolje. Tako smo pri Monitorju kar malce začudeno gledali, ko smo dobili na preizkus na videz navadno tehtnico. Saj veste, tako, kot jo imate v kopalnici, na katero stopimo in nam hladnokrvno navrže včasih neljubi podatek.
Očala z vgrajenimi zaslončki LCD so že dolgo časa burila domišljijo prek Sci-Fi ali vojaško-pilotskih filmov, v katerih so junaki zaradi realnega prikaza slike povsem odklopili zunanji svet. Je kaj takega mogoče početi tudi doma s preprostimi nizkocenovnimi očali?
Že pred leti, ko smo začeli preizkušati sprejemnike DVB-T, smo zapisali, da nima smisla hiteti z nakupom in da se bodo cene sprejemnikov s podporo MPEG-4 še pred izklopom analognega oddajanja spustile na sprejemljivo raven. To se je slabega pol leta pred kritičnim datumom tudi zares zgodilo.
Potem ko smo se v marčni številki na testu projektorja Panasonic PT-AE4000 pritožili nad revno izbiro kakovostnih projektorjev za domači kino, smo kmalu po izidu revije dobili na preizkus projektor Epson TW4400 in projektor Optoma HD 20. Gre za projektorja iz različnih taborov; prvi je zasnovan na tehnologiji LED, drugi na LCD. Projektorja sta tudi iz bistveno različnih cenovnih razredov; pri prvem gre za vrhunski, pri drugem pa za vstopni model.
Šestjedrni procesorji so začeli svoj križarski pohod: po Intelu so postavili na ogled svoje mišice tudi v Advanced Micro Devices. Paketa z novima procesorjema sta na prvi pogled nadvse podobna konkurenčni Intelovi seriji Core. Dokaz, da AMD priznava primat svojemu najhujšemu konkurentu? Preverili smo.
WDjeva serija Knjig je odprla novo poglavje, tokrat popolnoma zaznamovano s številko tri. Tretja razvojna generacija in podpora novemu vmesniku USB 3.0 sta nekakšna rdeča nit tokratnega preizkusa. Pravzaprav črna, kot je črno skorajda vse v paketu, z embalažo vred.
Tokrat analiziramo tržne deleže izdelovalcev televizorjev LCD v letih 2008/09. Podrobneje si bomo ogledali prodajo po svetu in Evropi, podatke za Slovenijo pa smo žal dobili le neuradno in samo za letošnje leto.
Nekdo iz Appla izgubi prototip v bližnjem baru. Najditelji ga takoj prepoznajo in pokličejo krajevne medije in ga skušajo prodati kot ekskluzivno zgodbo. Priljubljeni portal Gizmodo se odloči za korak in si v zameno za ekskluzivno zgodbo nakoplje policijsko preiskavo in tožbo, najbrž začeto s strani Appla. V celotni zgodbi je seveda pridobil Apple.
Video kamere danes kupujeta dva tipa uporabnikov - tisti, ki vedo, da kompaktni fotoaparati pri snemanju videa še vedno zaostajajo in tisti, ki fotografiranja ne potrebujejo in jim je pomembno le to, da imajo v žepno majhno igračko, s katero lahko posnamejo karkoli. Govora je torej o kompaktnih in mini modelih, ki jih bomo preizkusili v nadaljevanju.
Digitalne fotoaparate danes premoremo že skorajda vsi, če ne drugače, pa v mobilnih telefonih. Pa vendar je digitalna fotografija vse kaj več, kot le preprosto "škljocanje". Na naslednjih straneh smo se posvetili izbiri digitalnega fotoaparata, osnovnim fotografskim pojmom, nasvetom za dobro fotografiranje in za konec še zanimivim dodatkom, ki so na voljo malce naprednejšim navdušencem.
Že leta in leta odlagate, dodajate in prenašate z računalnika na računalnik goro podatkov, ki se vam zdijo pomembni. Pisma, dopisi, dokumenti, izračuni, razpredelnice, družinske fotografije, kuharski recepti ... vse to leži v računalniku, ki je morda star 5 ali več let. Vas kdaj prešine misel, da lahko vse to v enem samem hipu izgubite? Imate urejeno varnostno kopiranje?
Iščete način, kako otroka motivirati, da bi poskusil pisati svoje računalniške programe? Ste morda že programirali, pa je že dolgo tega in ste vse pozabili, pa vas spet srbijo prsti?
Če se vaš pogled kdaj ustavi na zvezdnem nebu in se sprašujete, v katere zvezde in ozvezdja zrete, lahko naslednjič vzamete s seboj prenosni računalnik. S pravo programsko opremo in povezavo v splet bo raziskovanje zvezdnega neba dobilo nove razsežnosti. Microsoftov WorldWide Telescope ponuja silno veliko možnosti za poznavalce in za radovedne.
Stiki. imamo jih v svojih poštnih predalih v računalniku, v spletnih poštnih predalih in telefonih. Ali ne bi bilo krasno, če bi jih imeli samo na enem mestu? Lahko jih imamo! Na neki način ...
Gmailovi poštni predali so velikanski in uporabniki v njih hranimo vsa mogoča sporočila - zanimiva in manj zanimiva, pa tudi takšna, ki bi se jih morali znebiti, pa se jih zaradi lenobe in ker nas njihova hramba nič ne stane, nismo. Zato je brskanje po takšnih arhivih lahko precej naporno, kljub temu da za to poskrbi Googlova tehnologija. Mailbrowser prebrska celoten arhiv elektronske pošte, vse priponke in stike in nam te podatke ponuja nekoliko drugače, kot smo sicer vajeni.
Čeprav se zdi, da razvoj specifikacije CSS 3 (Cascading Stylesheets version 3) poteka že celo večnost, se na obzorju počasi poraja nov standard, ki je že zdaj podprt v številnih brskalnikih. Kaj novega prinaša CSS3?
Arhiv
Po letih
Po kategorijah
Po avtorjih