Članki
Vsi članki iz tiskane izdaje Monitorja, razvrščeni padajoče po datumu vnosa. Brskate lahko tudi po rubrikah/kategorijah, kot so zakoličeni v reviji, ali pa se zakopljete v članke priljubljenega avtorja. Ali pa preskočite v arhiv.
Vsi članki iz tiskane izdaje Monitorja, razvrščeni padajoče po datumu vnosa. Brskate lahko tudi po rubrikah/kategorijah, kot so zakoličeni v reviji, ali pa se zakopljete v članke priljubljenega avtorja. Ali pa preskočite v arhiv.
Analogne televizije bo konec 1. decembra, digitalno pa že poteka, vendar samo na enem multipleksu (digitalnem omrežju), ki ga vzdržujejo Oddajniki in zveze pri Radio televiziji Slovenija. Jeseni naj bi končno začel delovati tudi drugi multipleks komercialnega ponudnika Norkring. Pogovarjali smo se z g. Christianom Skottunom, operativnim direktorjem Norkringa za mednarodne projekte.
Število namiznih in prenosnih računalnikov se navadno v krajevnih omrežjih povečuje in ne zmanjšuje. Že če imamo več kot kakšnih pet takih "enot", lahko njihovo upravljanje postane mučno. Še posebej, ko gre za varnost računalniških omrežij, pa moramo biti sistemski upravitelji čim bolj učinkoviti. Pri tem nam obilno pomagajo nadzorne konzole izdelovalcev varnostnih rešitev.
V Monitorju smo zadnje leto pogosto pisali o prizemnem digitalnem oddajanju. Nič čudnega, saj smo se divje (nekateri bolj, nekateri malo manj) pripravljali na izklop analognih oddajnikov. Približno hkrati z izidom številke, ki jo trenutno berete, se bo to tudi zgodilo, kakšne bodo posledice, pa v tem trenutku še ne vemo. Predvidevamo pretežno dobro delovanje in nekaj glasnega nezadovoljstva iz delov Slovenije, kjer signala še ne bo. Dovolj bodi o prizemnem oddajanju, saj se tokrat ne ukvarjamo z njim, temveč z zelo sorodno temo - digitalnim kabelskim oddajanjem.
Microsoft je novi sistem Windows Phone 7 (WP7) predstavil skupaj z nekaj partnerji, ki so poskrbeli za strojno opremo po natančnih Microsoftovih specifikacijah. Eden prvih telefonov za nova mobilna Okna je Samsungov Omnia 7, ki pa je stari znanec v novi preobleki. V resnici gre le za malo predelano napravo I9000, ki jo v Evropi poznamo kot Galaxy S, v ZDA pa je znana pod številnimi imeni, odvisno od mobilnega ponudnika (Fascinate, Vibrant, Epic, Captivate). Vsekakor gre trenutno za enega najboljših pametnih telefonov, ki se zelo dobro izkaže tudi z novim sistemom.
Mobilne naprave so neslutena uspešnica, ki jo je pognal Applov revolucionarni iPhone. Čeprav je bil s strani Microsoftovega šefa ob predstavitvi zasmehovan, so bili tri leta kasneje prisiljeni slediti njegovemu zgledu, rezultat tega pa je nov operacijski sistem za mobilne naprave, Windows Phone 7 (WP7).
Točno šest let je minilo, odkar smo preizkusili Zbrush 2.0, ki je takrat dodobra razburkal duhove med 3D oblikovalci z zelo inovativnimi rešitvami. Šest let pomeni v računalništvu prazgodovino, zato je skrajni čas, da si ogledamo, kaj se je v tem času spremenilo.
Tiskalniki so danes del pisarniškega vsakdanjika, taki, ki dobesedno izdelujejo objekte, torej tiskajo v treh dimenzijah, pa so širši javnosti praktično neznani. Razen seveda v okviru znanstvene fantastike, recimo replikator iz serije Zvezdne steze. Zaradi vse nižjih cen teh naprav se je to področje v zadnjih nekaj letih močno razširilo.
Kakorkoli obrnemo, ne moremo mimo črnih oblakov, ki se pospešeno zgrinjajo nad netbooki. Trenutno fronto predstavlja Applov tablični računalnik, iPad, a v ozadju se že nabirajo tudi druge nevihte, načeloma v obliki androidnih tablic.
Predvajalnikov glasbenih in video vsebin, namenjenih napravam z operacijskim sistemom Android, je na trgu zelo veliko. Vgrajena predvajalnika večini najbrž ne bosta zadostovala, zato si oglejmo prednosti in slabosti konkurence.
Za Kindle sicer ne najdemo toliko prostih programov kakor za iPad, nekaj zanimivosti pa se vendarle najde. Ogledali si bomo dva zanimiva pripomočka.
Za naslednjo številko Monitorja, ki bo novoletno obarvana, si bomo ogledali množico napravic, ki jih že leta naplavlja domišljija razvijalcev in univerzalnost vmesnika USB. Kot nekakšno predjed pa si bomo že zdaj privoščili mali "mikroskop", ki za razmeroma veliko denarja ponuja veliko zabave, predvsem seveda nadobudnim otrokom.
Občutek poznamo. Ob napovedi nove generacije izdelkov, še posebej če gre za grafične kartice, nam vedno znova zaigra srce. Tudi tokrat ni bilo nič drugače, upoštevaje napovedane ugodne cene za izdelke iz srednjega razreda kartic, so nam usta kar sama lezla v nasmešek. A le do prvih praktičnih preizkusov, kjer je sledila kruta realnost: nove kartice so počasnejše od svojih predhodnic! K sreči so hkrati tudi cenejše ...
Dotikanje kot uporabniški vmesnik je v telefonih že dodobra razpaseno. Enako je logično, da ga uporabljamo v tablicah, no, tablici. V namiznih računalnikih in prenosnikih pa se kar nekako noče razživeti. V AOC verjetno upajo, da ne bo več dolgo tako.
Tajvanski HTC je eden najuspešnejših izdelovalcev sodobnih pametnih telefonov in sodeluje s številnimi partnerji. Kot prvi ponudnik naprav za sistem Android, ki so ga precej uspešno preoblekli s svojim programskim dodatkom Sense, redno predstavlja nove in nove modele, ki po zmogljivostih prekašajo predhodnike. Eden najzmogljivejših telefonov trenutno v njihovi ponudbi je Desire HD, ki ima številno sorodstvo v družini. Izvirni model je bil sistemu Windows Mobile namenjeni HD2, v ZDA je prispel prek ponudnika Sprint kot EVO 4, zdaj pa je z imenom Desire HD in nekoliko spremenjeno opremo na voljo tudi v Evropi (HTC je kasneje na isti osnovi predstavil še HD7, namenjen svežim mobilnim Oknom).
Nokia je še vedno med vodilnimi ponudniki pametnih telefonov, vendar zadnja leta deluje precej zmedeno, saj lovi tekmece, ki ponujajo drugačno mobilno izkušnjo. Zadnje orožje s Finskega je model N8.
Po pravi poplavi alternativnih upravljalnikov za igralne konzole, v kateri smo na začetku lahko občudovali Wii in njegovo prepoznavanje gibanja rok, in ki so mu sledile kitare, mikrofoni, bobni, mešalne mize, rolke in še kaj, je Microsoft izdelal ultimativni upravljalnik - tak, ki ga ni.
Prvi Applov ultra tanki prenosnik, MacBook Air, je bil pred leti med "geeki" zaradi podhranjenosti deležen nemalo zavijanja z očmi. Označen je bil kot zelo dobra vaja v oblikovanju in nič več. Časi se spreminjajo, želje in potrebe pa tudi, zato letošnji Air vsekakor sodi nekaj stopničk više.
Vklop digitalnega prizemnega oddajanja tv signalov je v mali podalpski državi nekaterim uporabnikom postregel s pravim izzivom. Nagradno vprašanje se je glasilo, kako digitalni DVB-T signal spraviti na računalnik ali, še bolje, kar v domače omrežje. Danes je pač tako, da ima sicer televizor vlogo glavnega zaslona, to pa ne pomeni, da uporabniki ne bi želeli tv programov spremljati tudi na svojih namiznih, prenosnih in/ali tabličnih računalnikih.
Pri Monitorju trenutno merimo najprej na novo spletno stran, ki jo bomo nadgradili tudi v mobilne strani, morda tudi tablične in "bralniške".
Z direktorjem podjetja Mimovrste, ene največjih spletnih trgovin pri nas, smo se pogovarjali o prodaji mini prenosnikov, o trendih, ki v Sloveniji očitno zamujajo, in o vplivu tuje spletne konkurence.
Tekma za uporabnike med izdelovalci operacijskih sistemov za mobilne naprave, kot so telefoni in tablični računalniki, še nikoli ni bila tako ostra kot v zadnjih mesecih. Apple in Google z novimi različicami izdelkov kar tekmujeta, kdo bo prej in bolje podprl posamezno funkcionalnost, ki smo je bili doslej vajeni le v osebnih računalnikih. Medtem pa tekma že terja prve žrtve. Nokia se je odločila, da bo spet prevzela nadzor nad operacijskim sistemom Symbian in dobesedno razpustila dosedanjo neprofitno organizacijo, v katero je v zadnjih letih vložila več kot 230 milijonov evrov.
Mobilne naprave so neslutena uspešnica, ki jo je pognal Applov revolucionarni iPhone. Čeprav je bil s strani Microsoftovega šefa ob predstavitvi zasmehovan, so bili tri leta kasneje prisiljeni slediti njegovemu zgledu, rezultat tega pa je nov operacijski sistem za mobilne naprave, Windows Phone 7 (WP7).
Če bi hoteli povzeti ugotovitev tokratnega preizkusa, bi lahko na kratko rekli - mini prenosniki so mini. Imajo bolj ali manj mini zmogljivost, vendar tudi mini ceno, vsaj večinoma. Hkrati so zaradi mini dimenzij "maksi" prenosljivi in zato zelo primerni za delo na terenu, v lokalih, pa tudi v naslanjaču dnevne sobe. So dovolj zmogljivi za večino opravil, ki jih danes namenjamo računalnikom, od spletnega deskanja do dela z dokumenti (besedilo, preglednice) in celo gledanja filmov; če nismo izbrali ravno najmanj zmogljivega, lahko celo filmov v visoki ločljivosti. Njihova pohlavitna hiba? Imajo mini zaslone.
Digitalne fotografije so že dlje časa več kot le domena računalniških monitorjev. V zadnjem času jih marsikdo pokaže znancem kar na vedno boljših zaslonih prenosnih telefonov, kjer je silno prijetno listati po fotografijah, predvsem pri modelih, občutljivih za dotik. Toda stik s fotografijo je najbolj pristen takrat, ko jo držimo v rokah. Tam se šele zares konča zgodba vsakega posnetka.
Kar priznajmo: ko se odločamo za nakup računalnika, navadno najprej primerjamo merljive tehnične podrobnosti strojne opreme različnih modelov, ki smo jih uvrstili v ožji izbor. Tudi pri iskanju spletnega brskalnika ali kakšne druge programske opreme z veseljem preverimo rezultate primerjalnih preskusov SunSpider ali V8, da bi svoje delo opravili kar najhitreje. Ko bi le bila izbira najhitrejšega računalnika tako preprosta ...
Izlet po spletnih straneh, ki se ukvarjajo s tehnologijo in računalništvom, je danes videti kot sprehod po nasadu jablan. Največ se govori o Applu, predvsem o njihovem tabličnem računalniku iPad. Končno pa je prišel resnejši odgovor konkurence, ki naj bi odpravil sedanjo monotonost na trgu tabličnih računalnikov, kjer kraljuje jabolčni iPad.
Monitorjem, ki smo jih preizkusili, smo izmerili diagonale med 21,5 in 24 palci, to pa je razlika v velikosti, ki je za večino uporabnikov komaj opazna. Veliko bolj opazno je, da je večina modelov premogla ločljivost 1920 × 1080 pik, le nekateri so še vedno delovali v ločljivosti 1680 × 1050 pik. Priporočamo, da se slednjim pri nakupu izognete, saj boste z njimi na zaslon "stlačili" manj informacij, pa tudi visoko ločljivi video ne bo videti tako podroben kakor v polni ločljivosti "FullHD".
Ste že kdaj poskusili organizirati kakšen dogodek, pa enostavno niste vedeli, komu od povabljenih ustreza kateri termin? Doodle je eno izmed orodij, ki vam na čudovito enostaven način omogoča, da se znebite stresnega usklajevanja dogodkov ali preprostega preizkušanja (norih) idej.
V prejšnji številki smo opisali prvih 66 zanimivih aplikacij za platformo Android. Ker je aplikacij vsak dan več in so še boljše, smo se odločili s pregledom nadaljevati in tokrat izbrali še 17 aplikacij, ki jih velja preizkusiti.
Po obsežnem preizkusu elektronskih bralnikov v oktobrski številki vam danes predstavljamo še eno napravo tega razreda, ki je preizkus zamudila le za kak teden - Amazonovega velikana Kindle DX.
Arhiv
Po letih
Po kategorijah
Po avtorjih